Menu
Úvod  › 

7 velmi dobrých důvodů, proč nepít dietní colu

Pijete ji v dobré víře, že neládujete do těla zbytečně cukr a zatěžujete tak méně své zdraví i postavu. Jenže možná netušíte, že vám zničí chuť, ztloustnete po ní a způsobí řadu dalších zdravotních komplikací.

1. Zmátne vaše tělo.

Umělá sladidla, kterých se v dietních colových nápojích nachází celá řada, mají mnohem intenzivnější chuť než cukr a sladké potraviny. Podle odborníků tak jejich konzumace otupuje vnímání chuti přirozeně sladkých věcí, jako je například ovoce.

2. Ztloustnete z nich.

Dietní cola má sice nula kalorií, ale nedělejte si iluze, že se vám její konzumací podaří zhubnout. Vědci z University of Texas provedli výzkum, během kterého zjistili, že náruživí konzumenti dietní coly mají o sedmdesát procent větší nárůst obvodu pasu než ti, co tento nápoj nepijí. Odborníci si zatím nejsou jisti, jestli je to tím, že umělá sladidla vedou k chaotickým reakcím těla, nebo kvůli tomu, že člověk, který si dá dietní colu, má pocit, že si potom může dopřát mnohem kaloričtější jídlo.

3. Zvyšuje riziko diabetu 2.

Vypitím jedné dietní coly denně se vaše riziko vzniku diabetu zvyšuje o šestatřicet procent. Vyplývá to ze závěrů výzkumu provedeného na University of Minnesoty. Stejně tak výrazně stoupá riziko vzniku takzvaného metabolického syndromu, do něhož se řadí vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevního cukru, cholesterolu a usazování tuku v oblasti pasu.

4. Nemá žádné živiny.

Pokud pijete dietní colu, sice nezásobujete své tělo žádnými kaloriemi, ale bohužel ani také žádnými živinami. Jediné, co mu dodáváte, je chemický koktejl. Pro příště si raději dejte perlivou vodu.

5. Způsobuje bolesti hlavy.

Výzkumy zaměřené na aspartam a další umělá sladidla naznačují možnou souvislost mezi jimi a záchvaty bolestí hlavy u některých jedinců. V současné době se zkoumá možnost, že je tento typ nápojů jedním ze špouštěčů záchvatů migrény.

6. Zničí vám úsměv.

Podle studie, publikované v magazínu General Dentristry, se mohou lidé, popíjející dietní colu, rozloučit s hollywoodským úsměvem. Ve výzkumu se srovnávaly zuby uživatelů kokainu, metamfetaminu a pravidelných konzumentů dietní coly. Výsledky byly poměrně šokující, protože se zjistilo, že poškození chrupu je stejné u všech tří skupin respondentů. Viníkem je kyselina citronová, která oslabuje a ničí zubní sklovinu.

7. Je spojována s depresí

Nedávný výzkum, publikovaný American Accademy of Neurology, zjistil, že lidé, kteří pravidelně pijí víc než čtyři sklenice dietních colových nápojů denně, mají o třicet procent větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine deprese.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vám nedaří hubnout, aneb co pít při dietě
Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich
Jak nepřibrat 20 kilo? Přestaňte pít colu!
Energetické nápoje: Skutečnost, která se vám nebude líbit