Menu
Úvod  › 

Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti

Zpomaluje průběh porodu a má nepříjemné vedlejší účinky. Na druhou stranu dokáže ulevit od bolesti a rodící žena je méně vystresovaná. Zjišťovali jsme, zda se vám vyplatí nechat si dát při porodu epidurál.

Některé rodičky se hlasitě dožadují epidurální anestezii ve stejném okamžiku, kdy překročí práh porodnice, zatímco jiné by udělaly možné i nemožné pro to, aby rodily přirozeným způsobem a zážitek neměly "zkalený" žádnými tlumícími metodami. Ať už jste příznivkyní jakéhokoli řešení, neměla byste se vzdávat ani případné druhé varianty a zůstat otevřená oběma možnostem.

Při epidurální anestezii zavede anesteziolog jehlu mezi dva obratle v dolní části zad. Pomocí malého množství anestetik dojde ke znecitlivění nervů v míšním kanálku. Výkon trvá přibližně třicet minut a účinek poté vydrží několik hodin. V případě potřeby je možné anestetika doplňovat pomocí tenké "hadičky" která je do místa vpichu zavedena. Ke znecitlivění dochází přibližně od pasu dolů.

Proč ano

V naprosté většině případů znamená epidurál velmi efektivní úlevu od bolesti. Zejména v případě obtížných a pomalu postupujících porodů může být právě epidurální anestezie tím rozdílem mezi pozitivní a negativní porodní zkušeností. Odborníci jej doporučují zejména v následujících případech:

- Pokud je sice děložní čípek plně otevřený, ale dítě nepostupuje, protože je obrácené obličejem k vašemu pupku namísto k páteři. Za pomoci epidurální anestezie dojte k uvolnění svalů vagíny a hráze, čímž získá dítě víc prostoru, aby mohlo klesnout a případně i rotovat.

- Vyčerpání. Pokud máte kontrakce už velmi dlouhou dobu, jste vyčerpaná a nedostává se vám sil, epidurál vám může pomoci sebrat energii na další tlačení.

- Hypertenze. Porod s sebou nese pro ženy s vysokým krevním tlakem četná rizika, včetně zvýšeného rizika výskytu mozkové mrtvice. Nezanedbatelným přínosem epidurálu je v takovém případě pokles krevního tlaku.

- V případě, že porodník pomáhá vašemu dítěti na svět za pomoci kleští nebo vakuovým zvonem, epidurál pro vás bude rozhodně prospěšný.

- Plánovaný císařský řez. Pokud víte dopředu, že budete rodit císařským řezem, za pomoci epidurální anestezie můžete zůstat vzhůru a užít si své dítě už od prvních okamžiků po narození.

Proč ne

Věděla jste, že epidurál neúčinkuje vždy přesně tak, jak by měl? Přibližně v pěti až deseti procentech případů poskytuje epidurál pouze částečnou úlevu - například znecitliví pouze jednu stranu dolní poloviny těla. Velmi často je také nutné korigovat jeho účinky dalšími medikamenty. A pokud od něj očekáváte naprosto bezbolestný porod, budete krutě zklamaná. Tady jsou argumenty proti epidurální anestezii:

- Omezená hybnost: Při epidurální anestezii budete vždy více či méně nepohyblivá. I když většina epidurálních anestezií umožňuje pohyb nohou, budete automaticky připoutaná k lehátku a na monitor, takže si nebudete moci při kontrakcích ulevovat pohybem.

- Méně efektivní porod a schopnost tlačení. Tento vedlejší efekt nejenže prodlužuje porod, ale také zvyšuje riziko nutnosti použití kleští či vakuového zvonu při porodu. Kromě toho více než polovina žen s epidurálem potřebuje oxytocin, aby se kontrakce zesílily.

- Sníží matčin krevní tlak. To znamená, že si srdeční tep dítěte se zpomalí. Někdy tato okolnost zvyšuje riziko císařského řezu.

- Obtížné močení. Epidurál zvyšuje riziko, že vám budou muset zavést cévku, abyste byla schopná vyprázdnit močový měchýř.

- Molesti hlavy. Přibližně jedno procento žen, které si epidurál nechají dát, má zkušenost s velmi intenzivní bolestí hlavy, která se obvykle objeví už při porodu a přetrvá několik dní až týdnů.

- Nástřih hráze. Nástřihy, potrhání a další zranění v oblasti genitálií jsou častější u žen, které rodily s epidurálem. Vyplývá to z častějšího použití kleští a zvonu při porodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Porod bez bolesti? Průvodce utišujícími prostředky
Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?
Strategie pro snadnější porod
Připravte se na porod: Co sbalit do porodnice
Jak poznáte blížící se porod