Menu
Úvod  › 

Strategie pro snadnější porod

Nemusíte pouze pasivně čekat, jak bude probíhat váš porod, ale můžete sama napomoci jeho snazšímu průběhu. Osvojte si strategie, které vám pomohou napomoci snadnějšímu porodu.

Kdybyste se zeptali matek na nejúžasnější zážitek jejich života, většina odpoví, že porod. Ale zeptejte se jich, ze kterého zážitku měly největší hrůzu, a odpověď bude stejná. Čím lépe bude ale na porod připravená, tím menší strach z něj budete mít a tím hladší průběh lze očekávat. Informovanost a příprava zmenší vaše obavy a dodá vám pocit, že máte situaci pod kontrolou. Je přitom dokázáno, že ty ženy, které se při porodu cítí lépe a jistěji, rodí kratší dobu a snáze. Následující věci vám pomohou připravit se lépe na porod:

Jóga

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak připravit své tělo na porod, jsou lekce jógy. Při jógových pozicích se posilují nejen svaly pánevního dna, ale i břišní svaly, svaly nohou a vůbec celého těla, což budete při porodu potřebovat. Při józe se naučíte pracovat se svým dechem, ovládat ho a efektivně jej vysílat do celého těla. Naučíte se relaxovat, uvolnit jednotlivé tělesné části a zbavit se tenze. Právě správným dýcháním si můžete ulevit od porodních bolestí.

Masáže

Pravidelné masáže pomáhají těhotným ženám k uvolnění ztuhlých svalů. Odborníci se shodují, že pravidelně masírované svaly při porodu pracují efektivněji a mezi kontrakcemi dokáži rychleji zrelaxovat. Masírovat se můžete nechat i při porodu, pokud využijete služeb duly. Masáž při porodu vám pomůže ulevit zejména od bolestí zad a křížových bolestí, které se často u porodu objevují. Podle provedených výzkumů napomáhá průběhu porodu i jednoduchá masáž spánků a šíje, kterou vám může při porodu poskytnout i váš partner.

Hypnóza

Stále větší oblibě se při předporodní přípravě těší hypnóza. Jde o terapeutickou formu hypnózy, která se sestává z hloubkové relaxace a meditace. Hypnóza učí ženy hloubkové relaxaci, která snižuje tenzi při porodu. Podle školitelů, kteří se předporodní hypnózou zabývají, probíhají porody pod vlivem hypnózy častěji bez lékařských zásahů, komplikací a nutnosti podávat anestetika. S její pomocí také dochází k minimalizaci pociťované úzkosti při porodu.

Optimalizace polohy dítěte

Podle teorie novozélandské porodní asistentky, která se rozšířila po celém světě, náš sedavý způsob života ničí přirozenou polohu plodu. Tím, že sedíme neustále zkroucené v kancelářských židlích, sedačkách aut, nebo doma na gauči, dítě tlačí gravitace proti matčině páteři a právě tlakem na matčinu kostrč a vůbec oblast kříže vznikají intenzivní zádové bolesti, které doprovází porod a také jej zpomalují. Právě tím, že strávíte denně minimálně dvakrát deset minut tím, že si kleknete s soustředíte se na dokonale vzpřímený "posez", můžete zlepšit polohu dítěte a ulevit si později i od porodních bolestí.

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky, neboli cviky na posílení svalů pánevního dna, jsou legendární a mnohokrát vyzkoušené. Vaše rostoucí dítě vyvíjí v průběhu těhotenství stále větší tlak na vaše pánevního dna a ty tímto setrvalým tlakem oslabují. Jejich posilováním můžete jednak zlehčit průběh porodu, ale zároveň se i vyhnout poporodní inkontinenci a hemoroidům.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Kolik toho víte o porodu?
Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?
Porod trvá déle než před padesáti lety
Hypnoporod: Skvělý objev, nebo nesmysl?
Předčasný porod: Jak ho poznáte