Menu
Úvod  › 

Dodržujte rituály, které se postarají o váš klidný spánek

Potýkáte se s problémy s usínáním? A snažíte se tomu pomoci? Zkuste si před spaním navyknout na pár rituálů, uvidíte, že to půjde lépe.

1. Zbavte své tělo nečistot!

Dopřejte si horkou koupel! Sice vám stoupne tělesná teplota, která není ideální pro spánek, ale během následujících rituálů postupně klesne a pocítíte ospalost. Pokud by si někdo myslel, že si dá před spaním ledovou sprchu a usne téměř ihned, je na omylu. Studená voda rozproudí krev a naopak vás probere.

Nezapomínejte se důkladně odlíčit a vyčistit pleť, která během dne nastřádá mnoho nečistot z okolí. Během spánku dochází k její regeneraci, lépe tak vstřebává noční pleťovou kosmetiku.

2. Vytvořte si ideální prostředí!

Pro klidný a ničím nerušený spánek důkladně připravte svou ložnici tak, aby vám zajistila maximální pohodlí.

  • Pořádně si vyvětrejte. Pro spánek je ideální teplota v místnosti okolo 18°C.
  • Ztlumte světla, případně zapalte svíčky. Vytvoříte příjemnou atmosféru v místnosti a umožníte odpočívat vašim očím.

3. Relaxujte!

Nyní dopřejte svému tělu příjemnou relaxaci! Můžete si například:

  • číst knížku - před usnutím pořádně zvažte žánr, děj se vám totiž může následně promítnout do snů,
  • poslouchat relaxační hudbu - vyzkoušet můžete i zvuky přírodních jevů (šumění vody, mořských příliv),
  • zapálit aroma lampu a dopřát si příjemnou vůni esenciálních olejů - vědci zjistili, že pokud před usnutím cítíme lehké květinové vůně a jiné vůně, které jsou nám příjemné, zdají se nám příjemné a veselé sny.

4. Myslete pozitivně!

Starosti do postele nepatří, přesto se většina z nás neubrání negativním myšlenkám. Naučte se své problémy řešit během dne nebo si vymezte čas, který jim věnujete pár hodin před tím, než ulehnete ke spánku. Sedněte si třeba do křesla a tiše přemýšlejte, nebo vypište své obavy na papír. Poté se snažte mysl uklidnit pomocí meditace či dechového cvičení.

V posteli se naopak snažte zaměřit na pozitivní myšlenky. Co vám den přinesl pěkného, za co jste v životě vděční a jaké jsou vaše životní cíle, kterých chcete dosáhnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Odpočinek a spánek