Menu
Úvod  › 

Oddělené ložnice: Proč je lepší spát zvlášť

Zapomeňte na spaní v jedné posteli, teď jsou v kurzu oddělené ložnice! Předkládáme vám důvody, proč byste si měli odstěhovat postel do jiné místnosti.

Lidé si potrpí na spoustu věcí: způsob, kterým si připravují kávu, na kvalitu a střih šatů, pořádek na pracovním stole a tak dále. Je až s podivem, kolik toho na druhou stranu dokážeme tolerovat v případě svého spánku. A přitom je spánek stejně tak důležitý jako jídlo nebo dýchání. Proč byste si tedy měli nechat rušit svůj spánek zlozvyky a nešvary druhého člověka.

Stále více manželských párů se po svatbě rozhodne spát odděleně a vědí, proč to dělají. Tady jsou čtyři základní důvody, proč byste to měli také zkusit:

Budete spát pohodlněji

Vezměte v úvahu všechny malé nepříjemnosti, které vás v průběhu noci okrádají o klidný spánek: projíždějící auta, hluční sousedé, nebo tikot budíku na nočním stolku. Většina z vás je bohužel mimo vaši kontrolu. A teď se zkuste zamyslet nad tím, kolikrát za noc vás vzbudí vaše partnerka. Dva lidé na jedné posteli do sebe v průběhu spánku narážejí, šťouchají, občas do sebe nechtěně kopnou a tak dále. Kromě toho jsou tady ještě zvuky. Vaše manželka může být klidně něžná květinka, ale to ještě nevylučuje, že v noci chrápe jako starý námořník. Chrápání, mručení, funění, mlaskání a další škála zvuků klidnému spánku nepřispívá.

Pokud máte navíc jen jednu matraci nebo jednu přikrývku, váš spánek dostane další smrtelnou ránu. Nehledě na to, že jen minimum párů se shodne na ideální teplotě pro spaní. Zatímco jeden z vás by potřeboval dokořán otevřené okno, druhý se zimomřivě choulí pod peřinu a ostentativně drkotá zuby. Oddělené ložnice kvalitu spánku rapidně zvýší.

Máte rozdílné spánkové vzorce

Lidé rádi mluví o kompatibilitě ve vztahu a zkoumají, jestli se povahy muže a ženy k sobě hodí. Jenže to, že jste spolu schopni souložit a bydlet, ještě neznamená, že spolu budete schopni spát v jedné ložnici. Vaše spánkové potřeby a vzorce mohou být totiž zcela rozdílné. Ona chodí spát brzo a stejně brzo vstává, zatímco vy začínáte žít o půlnoci a jste schopni prospat i oběd. Zatímco ona jde spát, vy chcete hrát počítačové hry. Když vy jste v limbu, ona cvičí ranní jógu. V posteli vám to může klapat, ale v usínání a probouzení se absolutně neshodnete. Řešení? Oddělené ložnice.

Budete mít víc sexu

Svým kamarádům v hospodě můžete vykládat libovolné pohádky, ale stejně každý ví, že jakmile spolu dva lidé začnou bydlet, jejich sexuální život jde pomalu do kytek. Je jen přirozené, že pro vás sex ztratil kouzlo novosti a přitažlivosti, když stačí jen natáhnout ruku a nahmátnete její zadek nebo prso. Pokud budete spát v oddělených ložnicích, budete si mnohem vzácnější a v sexu vám to bude zase víc klapat.

Budete se cítit svobodně

Pamatujete se ještě, jaké to bylo, když jste byli single a probouzeli jste se sami ve své posteli? Oddělené ložnice vám to připomenou. Samozřejmě, že ji milujete, ale single pocit také není k zahození. Jen oddělená ložnice vám dopřeje těch luxusních několik minut, po které můžete po probuzení zírat do stropu, nemluvit, nemyslet a nedělat vůbec nic.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zlepšit spaní výměnou polštáře?
Pravda a mýty o spánku
Shodnete se s partnerkou v posteli?
6 zlozvyků, které vám kradou spánek