Menu
Úvod  › 

Jak zlepšit spaní výměnou polštáře?

Máte problémy se spánkem? Obtížně usínáte, probouzíte se uprostřed noci, nebo se budíte rozlámaní? Ještě než sáhnete po prášcích na spaní, zkuste vyměnit polštáře. Možná váš problém tkví právě v jejich špatném výběru.

V jakém stavu se ráno probouzíte? Jste svěží a odpočatí, nebo rozlámaní, bolí vás za krkem a máte ztuhlá ramena? Trpíte nějakou alergií? To všechno jsou otázky, na které byste si měli odpovědět dřív, než si vyberete polštář. Na trhu je nepřeberné množství typů v různých relacích cen i kvality. Možná budete muset vyzkoušet několik druhů, než najdete ten, který bude vyhovovat přesně vám. Při jeho výběru byste měli vzít v úvahu pozici, ve které obvykle spíte, jak často za noc měníte polohy v posteli a jestli potřebujete speciální oporu pro krk:

Latexové polštáře

Latexové polštáře jsou vynikající volbou pro ty, kteří mají rádi pevný polštář držící svůj tvar celou noc. Tento typ polštářů je dostupný v hypoalergenních i protiplísňových formách, takže se hodí i pro vlhčí prostředí. Jestliže nechcete, aby v průběhu spánku neměnil polštář svůj tvar a poskytl vám dostatečnou oporu, latexový typ je tím správným nákupem.

Krční a ortopedické polštáře

Pokud potřebujete pro svou krční páteř dostatečnou oporu, rozhodně se vám vyplatí investovat do ortopedického polštáře. Obvykle jde o polštáře vyrobené z pěny ve tvaru "U" s anatomicky tvarovanou prohlubní pro hlavu. Tím, že poskytují dokonalou oporu krční páteři, ulevují od bolestí krku, ramen i hlavy. Jsou k dostání i v hypoalergenní úpravě.

Vlněné polštáře

Pro ty, kteří trpí závažnými formami alergie, představuje ideální volbu vlněný polštář. Polštáře plněné vlnou nejsou příliš nadýchané, ale mají vynikající tepelné vlastnosti, takže v létě vás budou chladit a v zimě hřát. Navíc nebudou zhoršovat vaši alergii, protože se v nich nedaří roztočům.

Polštáře z alpalky

Lama alpaka žije v Andách ve výšce 3000-4000 m nad mořem v oblasti s náročným podnebím. Vynikající izolační vlastnosti srsti, která v noci chrání od chladu a ve dne propouští teplo. Vlákno získávané z této vlny je i při zachování vysoké hřejivosti jemnější a tenčí než vlákno vlny ovčí nebo jehněčí. Proto je alpaka měkčí na dotek.

Polštáře plněné hedvábím

Polštáře plněné surovým hedvábím jsou snadno tvarovatelné a extrémně měkké. Tento typ polštářů je protiplísňový, hypoalergenní, ale poskytuje menší oporu krku a hlavě, protože hedvábí se stlačí rychleji než vlněné nebo bavlněné polštáře. Rychle se opotřebávají, proto nejsou příliš vhodné pro každodenní používání.

Bavlněné polštáře

Bavlněné polštáře poskytují jen částečnou oporu krční páteři. Stlačí se totiž velmi rychle a jsou spíše plošší, na druhou stranu jsou měkké a vydrží dlouhou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Odpočinek a spánek