Menu
Úvod  › 

Užitečné tipy pro zdravý spánek

Zdravý spánek je zárukou kvality vašeho života. Pokud máte správné spánkové návyky, označujeme vás, že máte dobrou spánkovou hygienu. A jaká je tedy zdravá spánková hygiena?

Spánkový režim

Je vhodné chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech. Vaše tělo tak je připraveno na dobu, kdy půjde spát a pomůže vám usnout a spát celou noc.

Relaxační rituál

Tento rituál provádějte těsně před spaním. Může se jednat o jakoukoli činnost, která je klidná, bez světel a hluku, která vás odvádí od stresu nebo úzkostí a pomůže vám tak usnout. Vyhněte se monitorům počítače či televize a displejům mobilních telefonů.

Odpolední spánek

Pokud máte problémy se spaním, měli byste se vyhnout odpoledním odpočinkům, které vám sice pomohou překonat den, ale způsobí to, že se vám bude hůře usínat v noci. Také kvalita spánku bude nedostatečná.

Denní cvičení

Pravidelné cvičení v délce aspoň 30 minut (ne před spaním), je skvělým způsobem, jak zlepšit kvalitu spánku.

Místnost na spánek

Také místnost, ve které spíte, by měla obsahovat určité podmínky. Lépe spíme při chladnějších teplotách okolo 19 °C. Dále pak by nás neměl rušit jakýkoli hluk - od sousedů, z ulice, televize apod. Rušit by vás nemělo ani světlo, takže pokud v blízkosti ložnice máte pouliční světlo, vyplatí se investovat do kvalitních žaluzií, zatemňovacích závěsů atd.

Matrace a polštáře

Také matrace a polštáře mají velký význam na kvalitní spánek. Ujistěte se, že vaše matrace je dostatečně pohodlná a podpůrná. Matraci byste měli měnit každých 10 let, protože pak ztrácí své podpůrné vlastnosti a může způsobovat nesprávné zakřivení páteře a bolesti zad. Polštář si také zvolte podle toho, jak je pro vás pohodlný, vysoký, nízký, tvrdý či měkký. Přizpůsobte svůj polštář sobě, nepřizpůsobujte se polštáři!

Problémy se spaním

Problémy se spaním může způsobovat alkohol, cigarety a těžké kovy, které požijeme večer před spaním. Vyhněte se také velkým porcím jídla před spaním, protože pak budete potřebovat energii na trávení (nemluvě o problémech s trávením). Pokud budete mít problémy se spaním i nadále, nestyďte se je konzultovat se svým lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Odpočinek a spánek