Menu
Úvod  › 

Co s vaším tělem provede alkohol

Jasně, že správný chlap urazí za večer několik piv a zazdí je patřičným počtem panáků. Nebudeme vás přesvědčovat, abyste své návyky měnili, jen vám ukážeme, co s vaším tělem udělá alkohol. A řeč nebude o játrech!

To, že alkohol není nic moc pro vaše zdraví, ví úplně každý. Věděli jste ale, jakým způsobem zamávají noční pitky s vaší figurou? Alkoholické nápoje jsou totiž skrytou kalorickou bombou, se kterou si neporadí ani vaše permanentka do posilovny. Jestliže nestojíte o pivní bříško, nemusíte se večerů v hospodském stylu zříkat, chce to jen udělat několik úprav.

 

Skryté kalorie

Víno, pivo, panáky. Všichni tito oblíbení společníci barových povalečů se vyrábí pomocí fermentace a destilace přírodních škrobů a cukrů. Alkohol je obrovskou zásobárnou cukru a tedy i kalorií. Schválně si to srovnejte sami. Zatímco 1 gram sacharidů obsahuje 4 kilokalorie, stejné množství alkoholu obsahuje 7 kilokalorií. Když do sebe tedy lámete panáky celou noc, jste na tom hůř, než kdybyste si dali k večeři krabici kostkového cukru.

Obsah alkoholu ve vaší sklenici si vypočtete celkem jednoduše (ale ne natolik jednoduše, abyste to zvládli po šesti fernetech, radši si to nechte na doma). Potřebujete k tomu znát % alkoholu (jsou uvedená na láhvi) a množství, které jste vypili. Pak použijete následující vzoreček (procenta alkoholu X 0,8 X obsah v centilitrech) a to celé vydělíte desíti. Takže sklenice patnáctiprocentního vína o obsahu 100ml obsahuje 12 gramů alkoholu (15 X 0,8 X 10). Za jednu jednotku alkoholu je považováno 8 gramů.

A teď obsah cukru. Pokud není na etiketě láhve uvedený obsah cukru v nápoji, můžete jej odhadnout podle chuti. Koktejly jsou z tohoto pohledu nejhorší: kombinace silného likéru, alkoholu, ovocného džusu a bublinek je z hlediska kalorií smrtelná.

Zmatené tělo

To samozřejmě není všechno. Tyhle kalorie totiž tělo nespotřebuje na pohyb, myšlení nebo regulaci tělesné teploty, tak jak to dělá běžně s hodnotnými kaloriemi. Kalorie z alkoholu jsou pro něj prázdné a povzbudí jej je k tomu, aby si je uložilo ve formě tuku, kterého se potom jen nerado zbavuje. Navíc si k pivu v hospodě určitě dáte alespoň jednoho utopence, tlačenku, nakládaný hermelín nebo podobnou hospodskou lahůdku, která poputuje také přímo do vašich pneumatik na břiše.

Důvod, proč si vaše tělo neporadí s kaloriemi z alkoholu, je celkem jednoduchý. Organismus je od přírody naprogramován tak, že potřebuje bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. V tomto seznamu nikde není obsažen alkohol, neexistuje totiž nic jako biologická potřeba alkoholu.

Proto si také organismus neumí s alkoholem poradit a reaguje na něj zmateně. Proto také alkoholiky čekají roztomilosti typu cirhózy jater, duševní a nervové poruchy a rakovina. Samozřejmě, že studie, které poukazují na zdravotní přínosy alkoholu, nejsou plácnutím do vody. Ale ty berou v úvahu jen malé množství alkoholu (méně než dvě skleničky vína denně).

Alkoholická kalkulačka

1 sklenice červeného vína (150ml, 10%) = 82 kcal

1 sklenice bílého vína (150ml, 11%) = 105 kcal

1 sklenice portského (50ml) = 80 kcal

1 vodka s džusem (150ml) = 163 kcal

1 Bloody Mary (150ml) = 211 kcal

1 sklenice sektu (150ml) = 105-180 kcal (brut-suchý)

1 pivo (500ml) = 200 kcal

1 Martini (80ml) = 177 kcal

1 gin (80ml) = 177 kcal

1 whisky (40ml) = 100 kcal

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Co je trendy a stylové