Menu
Úvod  › 

Brunety, blondýny a zrzky: Co o vás vypovídá barva vlasů

To, jakou barvou vlasů se chlubíte, vypovídá o vaší osobnosti víc, než si myslíte. Jaké charakteristiky se váží k brunetkám, blondýnkám a zrzkám? Zjistěte, jestli sedí i na vás.

Brunetky

Hnědé a tmavé vlasy jsou nejčastěji se vyskytující přírodní barvou vlasů a tento typ vlasů je také nejhrubější a nejhustější. Zároveň jsou však také brunetky nejnáchylnější k vypadávaní vlasů. Pokud se chlubíte tmavou kšticí, máte vysokou hladinu melaninu, nejspíš se dobře opalujete a kožní problémy vás míjí. Na druhou stranu jste ale náchylnější k nikotinové závislosti. Podle studie z roku 2006 má totiž nikotin tendenci hromadit se v tkáních obsahující melanin. Ten navíc zabraňuje jeho rychlému odbourávání. To znamená, že tato droga zůstává v těle brunetek delší dobu a mnohem rychleji, než u ostatních, se u nich rozvine závislost. Nicméně podle průzkumu magazínu Men´s Health se muži raději žení s brunetkami než s blondýnkami a také jsou jim častěji věrní. Vztah s nimi popisují jako stálejší, vyrovnanější a trvanlivější než u blondýnek a zrzek.

Blondýnky

Blond je druhou nejčastější barvou vlasů v populaci a většinou je spojována se sex appealem a atraktivním vzhledem. Experiment provedený magazínem Men´s Health dokázal, že muži jsou ochotnější poskytnout pomoc ženě s blond hřívou než brunetkám, nebo zrzkám. I přes to, že opačné pohlaví reaguje na blondýnky veskrze pozitivně, existují pro blondýnky i vážná zdravotní rizika. Blond barva vlasů souvisí s nedostatkem melaninu v těle. Právě v důsledku jeho nedostatku jsou lidé s blonďatými vlasy více náchylní ke kožním a očním problémům. Provedené výzkumy jasně ukazují, že pokud máte blond vlasy a modré oči, máte také výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u vás objeví oční porucha jménem makulární degenerace. Právě tato oční choroba je hlavní příčinou nevratné ztráta zraku u lidí nad padesát let. Právě kvůli zvýšenému riziku očních chorob by měly blondýnky mimořádně dbát na nošení kvalitních slunečních brýlí. Pokožka s přirozeným nedostatkem melaninu je také v mnohem větším ohrožení, že se na ní objeví melanom, tedy zhoubný kožní nádor. Myslete na to při slunění a volby dostatečné ochrany před slunečními paprsky.

Zrzky

Přirozeně zrzavá barva vlasů je nejméně obvyklá a podle odhadu BBC ji vlastní pouze jedno až dvě procenta lidí na celém světě. Většina z nich se přitom nachází v Severní Evropě. Podle odborníků mají zrzaví lidé obvykle poměrně vysoké sebevědomí a jsou velmi vášniví. Podobný efekt mají dokonce i zrzavé přelivy a barvy, které si necháte dát na svůj přirozený odstín vlasů. Průzkum magazínu Men´s Health ukázal, že lidé se zrzavými vlasy (ať už přirozenými, nebo umělými), mají mnohem aktivnější sexuální život než ti, kteří se pyšní hnědými a blond kšticemi. Co se týká tělesného zdraví, mají zrzky větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Parkinsonova choroba. Předpokládá se, že její rozvoj má souvislost s genetickou mutací, která vede i k zrzavé barvě vlasů. I když mají zrzky sníženou toleranci vůči slunci, jejich tělo produkuje větší množství vitamínu D a stačí jim tedy výrazně menší množství slunečního záření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýty o vlasech, kterým byste měla přestat věřit
Lži, kterými vás krmí vaše kadeřnice
Co o vás vypovídá váš účes
Test: Umíte pečovat o své vlasy?
Co vypovídají vlasy o vašem zdraví
8 tipů, aby vám barva na vlasy vydržela déle