Menu
Úvod  › 

8 signálů, že se neumíte hádat

Poznáte rozdíl mezi konstruktivní, plodnou hádkou a nezdravým, likvidačním "štěkáním"? Následujících osm signálů vypovídá o tom, že jsou vaše hádky nezdravé a zabíjejí váš vztah.

Konstruktivní hádka dokáže vyčistit vzduch, vyřešit problémy a posunout váš vztah správným směrem. Oproti tomu neplodné "štekání" jen zvyšuje stres vás obou a oddaluje vás od sebe. Následujících osm signálů je varovným znamením, že se skutečně hádat neumíte:

1. Musíte za každou cenu vyhrát.

Pokud máte zoufalou potřebu vyhrát každou hádku, do které jde, tlačíte svou partnerku nutně do defenzivy. Tudíž se nejedná o konstruktivní hádku, ale o regulérní boj. V něm už nejste "vy", ale jeden vítěz a jeden poražený.

2. Nedokáže uznat jiný názor.

Představa, že byste měli uznat jako správný názor druhé strany, je pro vás nepřípustná? Jakmile jednou vyjádříte své stanovisko, jste schopni položit za něj život, jen abyste jej nemuseli měnit? Potom o zdravé hádce nelze mluvit ani omylem.

3. Nedokážete naslouchat.

Pokud má mít vaše hádka nějaké řešení a výsledek, je absolutně nutné, abyste se dokázali navzájem poslouchat a naslouchat domu druhému. Jestliže takovou schopnost a snahu nemáte, logicky se nemůžete nikam dobrat.

4. Skáčete si navzájem do řeči.

Neustále se navzájem přerušujete a skáčete si do řeči? Potom vaše chování pouze odráží nedostatek vzájemného respektu a nedostatek silných argumentů.

5. Nedokážete se ovládnout.

Vztek, který přehlušuje vaší schopnost argumentovat, se velmi rychle může zvrhnout ve fyzickou nebo verbální agresivitu a tím je možnost kontruktivní diskuse vyloučena.

6. Zvyšujete hlas.

Nikdo nedokáže klidně diskutovat s člověkem, který na něj zvyšuje hlas, křičí a divoce gestikuluje. Jestliže si při hádce nedokážete ohlídat ani tón svého hlasu, těžko můžete očekávat, že vaše diskuse někam povede.

7. Hádáte se stále o stejných věcech.

Máte pocit, že se vaše hádky točí ve spirále a donekonečně se opakují, protože se hádáte stále o stejných věcech? Potom je zcela jasné, že se nepohnete z místa, protože všechno již bylo řečeno a dokud nenajdete nový úhel pohledu, budete se stále motat v kruhu.

8. Nejste ochotni ke kompromisu.

Hádáte se stylem "všechno, nebo nic." Chcete, aby druhá strana bez výhrad uznala vaše požadavky, a dokud ji do tohoto stádia nedostanete, nedáte si pokoj. Jenže to jsou typické charakteristiky manipulace a nikoli zdravé hádky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nenápadné detaily, kvůli kterým se hádáte
Jak přežít společné bydlení
Hádky před dětmi: Pravidla, která musíte dodržovat
7 likvidátorů vztahu
7 vět, které nesmíte při hádce vypustit z pusy