Menu
Úvod  › 

Hádky před dětmi: Pravidla, která musíte dodržovat

Ano, měli byste se ovládnout, ale ne vždy to jde. Jak si vyměnit názory před dětmi, abyste jim nezpůsobili trauma.

Přirozeně by bylo lepší, kdybyste se dokázali ovládnout a nevyřizovali si účty před dětmi. Nicméně ne vždy je možné odložit výměnu názorů a ovládnout se do doby, než budou vaši potomci tvrdě spát. Konflikty a emoční výměny patří k životu jako cokoli jiného a pokud je zvládnete s grácií, nemusí vaše děti žádným způsobem poznamenat.

1. Férový boj

Základní pravidlo zní: nejmenovat, nekřičet a nevyhrožovat. Soustřeďte se na jedno téma a to se snažte vyřešit. Nepoužívejte žádné podpásovky a soustřeďte se skutečně jen na váš aktuální problém. Pokud budete i při hádce a v největším emočním pohnutí "bojovat" fér, dáváte tím svým dětem vynikající příklad a vklad do života. Budou totiž zvyklé na to, že mají i při hádce jednat věcně a vyvarovat se osobních útoků.

2. Vyhýbejte se "dospělým" tématům

Spoustu témat můžete probírat před dětmi, ale uvědomte si, že je také řada témat, která byste skutečně měli probírat v soukromí. Jestliže vám vaše manželka chce vyčítat, že trávíte v hospodě příliš času, nebo vy nejste spokojeni s vaší sexuální frekvencí, počkejte s těmito tématy, až budou vaše děti skutečně bezpečně mimo doslech. Vaše hádky a výměny názorů by si měly stále zachovávat úroveň a jistou grácii.

3. Nikdy se nehádejte o dětech před dětmi

Je samozřejmě možné, že se čas od času neshodnete v otázkách výchovy dětí, ale nikdy tyto témata neřešte před svými dětmi. Vaše děti by se nikdy neměly stát předmětem hádek mezi vámi a vaší partnerkou. Tím spíš tématem, které budete řešit před svými potomky. Pokud tedy nechcete, aby měly do budoucna spojené své dětství s hádkami kolem své osoby.

4. Řešte problémy včas.

Nenechávejte své problémy gradovat a řešte je včas. V počáteční fázi je dokážete mnohem snáz řešit bez zbytečných emocí a výpadů. Jakmile přesáhnou jistou hranici, bude jejich řešení těžší a náročnější. Snažte se je zachytit v prvopočátku.

5. Děti musí slyšet řešení

Ujistěte se, že děti slyší nejen hádku, ale především řešení konfliktu a vaše smíření. Dětem neublíží ani tak vaše výměna názorů, jako skutečnost, že vás opouští rozhádané a neusmířené. Tím, že se před nimi smíříte, jim dáváte nejlepší příklad do života. Ukazujete jim, že konflikty jsou každodenní součástí života, ale jde o situaci, která má řešení a i v ní lze najít kompromis a skončit usmířením.

6. Nepřiklánějte je na svou stranu

Možná vás to svádí, abyste si děti brali za svědky, nebo se je snažili přiklonit na svou stranu, ale nikdy se k těmto praktikám nesnižte. Hádky vždy striktně řešte jen se svou partnerkou a nikdy do nich své děti nezatahujte. Konflikty jsou vždy jen mezi vámi a nikdy se nesnažte přetáhnout své děti na svou stranu.

7. Vypusťte páru

Ztráta kontroly, podráždění, či nervozita je výsledkem stresu. Při hádce se však stres uvolní a vy byste měli být schopni "vypustit páru" společně a především před svými dětmi. Je důležité, abyste se byli po výměně názorů byli schopni věnovat nějaké společné aktivitě, při které se usmíříte a ukážete svým dětem, že i přes drobné neshody jste schopni bez problémů fungovat.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Je váš domov bezpečný?
Jak mluvit s dětmi o sexu
7 největších mýtů o dětech
30 signálů, že jste rodič - mazák
Proč by muži měli mít děti