Menu
Úvod  › 

8 nejdůležitějších milníků dětského vývoje

První úsměv, obrácení se na bříško, lezení, nebo první krok. Víte, kdy by je mělo dítě zvládnout a kdy se začít strachovat?

První úsměv - 8 týdnů

Vaše novorozeně hází grimasy, ale pořád si nejste jisti, jestli je to ono. Prvním vědomým úsměvem vás dítě obdaří zhruba ve věku osmi týdnů. Tak dlouho trvá, než dozraje dětský nervový systém do té míry, aby bylo dítě schopné napodobit váš úsměv. Úsměv je první sociální dovedností, kterou si dítě osvojí a je signálem jeho emocionálního růstu.

Překulení se na břicho - 3 až 5 měsíců

Když dáte dítě na bříško, mělo by mít ve třech měsících tolik síly, že se vzepře na rukou a v důsledku toho se občas převrátí na záda. Ze zad na bříško by se mělo vědomě začít převracet kolem pěti měsíců, protože tento pohyb vyžaduje mnohem víc koordinace a síly.

Uchopování věcí - 3 až 4 měsíců

V tomto věku by mělo dítě začít sahat po předmětech, které se nachází v jeho dosahu. Postupně se naučí otáčet s nimi, prohlížet si je z různých úhlů a vědomě je pouštět z ruky. Spolu s tím, jak je bude zkoumat, bude se učit, jak předměty fungují, kdy vydávají zvuk a tak dále. V tomto věku je to jedna z nejmilejších dětských her.

Hra na "jukanou" - 6 měsíců

Přibližně v půl roce vaše dítě vydrží hrát hodiny a hodiny na "jukanou", která spočívá v tom, že se mu schováváte za plenu, za hračku atd. a posléze na něj "vybafnete." I když tato aktivita bezesporu představuje nápor na váš nervový systém a trpělivost, znamená to, že vaše dítě dospělo do stádia takzvané objektové stálosti, kdy si uvědomuje, že něco existuje dál, i když to v daný okamžik nevidí.

Sezení - 8 měsíců

Jakmile získá dítě dostatečnou rovnováhu, sílu v rukách, posílí krční páteř a získá kontrolu nad dolní částí těla, je schopno si samostatně sednout a objevovat nový svět. Z tohoto úhlu se mu rozšíří výhled a dovoluje mu vidět i ty věci, které nejsou přímo před jeho očima.

Lezení - 6 až 10 měsíců

Jakmile se dítě posadí, netrvá tlouho a začne lézt. Brzo totiž přijde na to, že ze sedu se lehce dostane na všechny čtyři a začne si tak posilovat ruce. Jakmile se na nich udrží, začne trénovat takzvaný křížový pohyb, při kterém se střídají ruce a nohy.

Stání - 8 až 10 měsíců

V tomto věku se dítě velmi pravděpodobně poprvé postaví na nohy. Kolem osmi měsíců jsou svaly trupu a nohou natolik silné, aby se na nich samo udrželo. Od té doby se začne zvedat s oporou a stoupat si vedle nábytku. Nicméně kontrolovaně se ze stoje posadit zvládne až kolem deseti až dvanácti měsíců.

Chůze - 10 až 18 měsíců

Věk, kdy dítě udělá první samostatný krok, se značně různí. K chůzi jsou potřeba silné svaly, koordinace a rovnováha - a k tomu je zase potřeba určitý stupeň emocionální vyzrálosti. Při lezení je jeho těžiště jen několik centimetrů nad zemí, zatímco k chůzi potřebuje mnohem větší jistotu a sebevědomí. Předtím, než se odváží vykročit samostatně do prostoru, celé týdny trénuje chůzi kolem nábytku.

Co ovlivňuje rychlost dětského vývoje?

Temperament: Některé děti jsou zkrátka odvážné a neohrožené od narození, všude vlezou, všechno chtějí prozkoumat a obvykle chodí velmi brzo, protože chůze pro ně představuje další možnost zkoumání.

Sourozenci: Děti se starším sourozencem často dosahují vývojových milníku dříve než ostatní, protože se chtějí vyrovnat svým starším vzorům.

Předčasné narození: Předčasně narozené děti potřebují delší dobu, než dosáhnou vývojových milníků a v průměru doženou své vrstevníky až ve věku kolem dvou let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejvýznamnějších okamžiků v životě batolete
Vývoj řeči u dítěte. Klíčové okamžiky
Jak roste a myslí předškolák
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Televize brzdí dětský vývoj