Menu
Úvod  › 

Televize brzdí dětský vývoj

Každá hodina, kterou vaše dítě prosedí před televizí, znamená zbrzdění jeho verbálních, matematických i sociálních schopností. Tvrdí to nová studie.

Dívá se vaše dvouleté batole často na televizi a vy jej necháváte s tím, že mu sledování pohádek a dětských pořadů nemůže nijak uškodit? Omyl. Vědci z University of Montreal zjistili, že pravidelné sledování televize vede u batolat ke zbrzdění vývoje, a to v oblasti jejich verbálních, matematických, sociálních i pohybových dovedností. Podle autorů studie je to poprvé, kdy byla dokázána souvislost mezi častým sledováním televize a zhoršenými motorickými a psychosociálními dovednostmi u dětí. Odborníci dále zjistili, že toto zhoršení s sebou často nese následně i posměch a šikanu od spolužáků dítěte. Podle závěrů výzkumu by děti v žádném případě neměly strávit před zapnutou televizí víc než dvě hodiny denně a rodiče by si měli zase uvědomit, že každá hodina u televize navíc má ve vývoji dítěte mimořádně negativní vliv.

Tento výzkum je první svého druhu, který se zaměřuje na dlouhodobý vliv sledování televize dětmi batolecího věku. Ostatní výzkumy byly zaměřeny spíše na starší děti, zejména potom děti předškolního věku. Navíc se předchozí výzkumy většinou nezaměřovaly na vliv sledování televize dětmi na jejich motorické schopnosti, fyzickou aktivitu, schopnost čtení a sociální schopnosti. Výzkumu se zúčastnilo dva tisíce dětí.

Jeho autoři zjistili, že stačí, aby děti v batolecím věku sledovaly televizi přibližně o hodinu denně (přesně 72 minut) déle a již se tato skutečnost projeví na jejich vývoji. Vědci také dospěli k poznání, že děti nejčastěji sledují televizi doma a posazují je před ni samotní rodiče. Ti považují televizi za ideální způsob, jak děti na chvíli zabavit, aby získali čas na své vlastní aktivity. Pokud však chcete mít chytré dítě, měli byste jej držet od televize co nejdál, protože negativní vliv sledování televize je dlouhodobý.

"Batolecí věk je klíčovým obdobím z hlediska vývoje mozku a formování chování," varují autoři studie. "Nadměrné sledování televize v tomto období vede v budoucnosti k formování nezdravých návyků. Rodiče si však tuto skutečnost často vůbec neuvědomují, nebo ji často podceňují."

Dřív, než zase zapnete dítěti televizi, měli byste vědět, že u sedmi procent dětí vede sledování televize ke zhoršení školních schopností. U šesti procent dochází k poklesu matematických schopností. Deset procent dětí nadměrně sledujících televizi je šikanováno svými spolužáky v důsledku nedostatečných sociálních schopností. U třinácti procent je zaznamenán pokles tělesné kondice a pět procent se v budoucnu potýká s nadváhou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Děti a televize: Tipy pro rodiče
Televize škodí dětem víc než počítače
Děti a počítačové hry: Povolit, nebo zakázat?