Menu
Úvod  ›   › 

S nástupem dětí do školky nespěchejte

Rodiče, kteří se snaží uspěchat nástup dětí do školky, tak svým potomkům nevědomky škodí. Děti, které začaly navštěvovat mateřskou školku příliš brzo, mají později ve školní docházce více problémů.

Motivace je jasná: Hypotéka na krku, každá koruna dobrá a proto se snažíte svého potomka včlenit do školkové docházky co nejdříve. Jenže odborníci tvrdí, že to není nejlepší nápad. Podle nich by měli rodiče děti dávat do mateřské školky teprve tehdy, když děti dosáhnou odpovídajícího věku. Žádoucí není ani uspěchání docházky v případě, že je dítě narozené v létě. V takovém případě by měli rodiče zahájení docházky do mateřské školky ještě o rok odložit. Tvrdí to alespoň nový výzkum provedený na University of British Columbia.

Podle něj jsou děti narozené v létě v dětském kolektivu znevýhodněné, protože jim jejich nižší věk dávají spolužáci pocítit a ve školním věku se potýkají s řadou nevýhod. Autoři výzkumu uvádí, že podle jejich zkoumání, se do školkového kolektivu bez jakýchkoli problémů začlení pouhých šest procent dětí narozených v červnu a dokonce méně než šest procent dětí narozených v červenci, oproti třiadvaceti procentům těch, kteří oslavily své narozeniny v březnu nebo dubnu.

Závěry výzkumu dokonce naznačují i to, že děti narozené v létě, dosahují ve školní výkonnosti a úkolech horších výsledků než jejich spolužáci. Odborníci upozorňují na to, že podle současných pravidel se mohou v jedné třídě mateřské školky sejít děti, mezi kterými činí věkový rozdíl téměř jeden celý rok a to je v tomto věku příliš mnoho. Doporučují proto zvážit u dětí narozených v létě nástup do školky a preferují spíše roční odklad.

Nejde o to, že by mladší děti byly hloupější, ale o to, že v předškolním období i mladším školním věku představuje rok velmi dlouhý časový úsek, v jehož průběhu dochází ke značnému intelektuálnímu i sociálnímu rozvoji. Výrazně mladší děti zůstávají často z kolektivu vyčleněny právě proto, že nedokáží dostatečně rychle a adekvátně reagovat na podněty starších dětí. Bohužel se také častěji stávají terčem šikany spolužáků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vybrat správnou školku
Školní fobie postihuje prvňáky i středoškoláky
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
Jak vychovávat předškoláka
Jak roste a myslí předškolák