Menu
Úvod  › 

8 důkazů, že máte krizi středního věku

Vaše manželka i okolí nevěřícně kroutí hlavou a pronáší poznámky o druhé míze. Mají pravdu, nebo není krize středního věku váš případ?

Nevěra

Muži ve středním věku mají pocit, že jim s přicházejícím stářím klesá mužnost a cítí potřebu dokazovat světu svou mužnost. A znáte lepší způsob, jak ukázat, že jste skutečný chlap, než že sbalíte svou dvacetiletou sekretářku? Čtyřicátníci a padesátníci proto najednou odhazují rodinný život (který jim byl doposavat posvátný) jako špinavé ponožky a vrhají se po hlavě do více či méně podivných aférek. Pokud vás postihne krize středního věku, nejspíš budete balit jakoukoli ženu, i když v podstatě nebude ani váš typ - hlavně, že bude mladá a hezká.

Náhlá změna vzhledu

Nikdy jste se nijak zvlášť nezajímali o svůj vzhled, ale najednou máte pocit, že se svým břichem, účesem, šatníkem a postavou nemůžete dál existovat už ani den. Vrhnete se tedy do víru nakupování a ve vašem šatníku se hromadí množství vysoce stylových a cool věcí. Začnete nosit oblečení, které by spíše příslušelo mužům o dvacet let mladším. Začnete sportovat, hubnout, utrácet za kadeřníka a vůbec se chovat jako metrosexuální blázen.

Rádoby mladé chování

Ačkoli jste vždycky vystačili s Frankem Sinatrou a U2, najednou se začnete zajímat o současnou hudbu a poslouchat to samé, jako vaši -náctiletí potomci. Začnete vyhledávat místa, kde se můžete potkat s mladými lidmi v naději, že ještě nejste tak staří a podaří se vám mezi ně zapadnout (nedělejte si iluze, že by se vám podařilo oklamat kohokoli byť jen na minutu). Začnete používat terminologii a mluvu mladých, což se stane zdrojem úrpných i pobavených pohledů a komentářů.

Náhlá deprese

Jednoho obzvláště ošklivého dne si uvědomíte, že cíle a sny, které jste měli jako mladí, se ani rámcově nesplnily a teď už na jejich naplnění nebudete mít čas ani energii. Poprvé v životě vás napadne, že jste se přehoupli do druhé poloviny života a věcí, které máte za sebou je najednou víc než těch, které máte před sebou. A toto poznání vás samozřejmě nepotěší.

Nezájem o rodinu

I když pro vás doposud vaše rodina znamenala nejvíc, najednou máte dojem, že jste posledních dvacet let strávili utíráním dětských zadků, řešením malicherných sporů a věcí. Všimnete si, že vaše manželka zčistajasna značně zestárla a původní vnadná kráska, kterou jste si před lety vzali, je v nedohlednu. Uvědomíte si, že vás vaše děti už vlastně vůbec nepotřebují. A to všechno vás začne vzdalovat směrem od vaší rodiny k jiným ženám.

Změna chování

Posledních deset let byl pro vás ideální večer ve znamení televize, otevřené láhve piva a povalování se na gauči. V poslední době však vymetáte všechny hospody, kluby a začínají vás poznávat dokonce i na diskotékách? Lepší důkaz krize středního věku nenajdete.

Konzumace alkoholu

Jasně, že jste před svatbou zdatně popíjeli. Pak přišlo první dítě a vy jste se velmi pravděpodobně usadili a stali jste se spořádaným otcem. Teď se však, nejspíš v důsledku mozkového zkratu, domníváte, že když začnete pít stejně jako kdysi, vrátí vás to zpátky do mládí.

Impulsivní rozhodnutí

Koupě motorky? Kabrioletu? Cesta na Aljašku? Kurz paraglidingu? Žádný problém. Muži s krizí středního věku se i o zcela zásadních věcech rozhodují během pár sekund a ještě jsou natolik naivní, že to považují za projev mladistvosti.

Přečtěte si také:
21 signálů, že má ženskou krizi středního věku
Krize středního věku vašeho manžela: Jak se s ní vypořádat
5 krizových situací vašeho vztahu
Muži si myslí, že ženy s tetováním jsou povolnější
10 věcí, které ženám nikdy neříkejte