Menu
Úvod  › 

7 překvapivých zvyků, které vám ničí zuby

Spoustu z nich děláte automaticky a vůbec vás nenapadne, že si jimi pomalu likvidujete zuby. Seznamte se s každodenními zvyky, které vám zničí úsměv.

1. Příliš mnoho cukru.

To, že cukr zubům neprospívá, je obecně známý fakt. Nicméně spousta lidí si neuvědomuje, že podobně likviduje zuby například i popíjení sportovních drinků, nebo dokonce i nadměrné užívání kapek proti kašli.

2. Nedostatečný pitný režim.

Už jste nespíš zaznamenali, že dostatečný a kvalitní pitný režim je pro vaše zdraví klíčový, mnohem méně lidí však ví, že dostatečný pitný režim je i nezbytný pro zdraví vašich zubů. Pokud totiž není dostatečně hydratované vaše tělo, nemohou být ani ústa. A právě v suchých ústech je ideální prostředí pro množení bakterií způsobujících zubní kaz. Naopak pokud budete pít dostatek vody, bakterie se spíš odplaví.

3. Okusování nehtů.

Pokud chcete mít zdravé zuby, vytáhněte si okamžitě prsty z pusy. Když si okusujete nehty, vaše čelisti se pohybují nepřirozeně a provádějí drobný, opakovaný pohyb, který však zároveň poškozuje sklovinu zubů.

4. Intenzivní čištění.

Možná se domníváte, že čím intenzivněji a vášnivěji si budete drhnout zuby, tím větší službu jim prokazujete. Bohužel je to přesně naopak. Agresivní čištění zubů poškozuje sklovinu zubů a usnadňuje tak postup zubního kazu. Navíc tím můžete podnítit i ústup dásní.

5. Konzumace kyselých nápojů a potravin.

Lidé, kteří často pijí vodu s citrónem, nebo mají například reflux jícnu (který způsobuje pálení žáhy), mají také mnohem častěji poškozené zuby. Náruživá konzumace citrusových plodů, vody s citrónem, nebo například kyselých salátových zálivek poškozuje zubní sklovinu a nahrává tak zubnímu kazu.

6. Používáte zuby jako nástroj.

Předvádíte svým kamarádům, coby vrcholný kousek večera, jak umíte otevřít pivo zuby? Trháte zuby sáčky? Potom si koledujete o vážné poškození zubů. I když si nemusíte zuby přímo vylomit nebo ulomit, vznikají v něm mikroskopické trhlinky, které podporují vznik zubního kazu, nebo výraznějšího poškození.

7. Kouření.

Kouření je jedna z nejhorších věcí, které svým zubům můžete udělat. Kromě toho, že tak výrazně zvyšujete riziko, že vás postihne rakovina úst, tabák je příčinou velmi těžko odstranitelných skvrn na zubech a zodpovídá za váš páchnoucí dech. Kromě toho kouření cigaret zvyšuje množství plaku v ústech a tím i růst bakterií, což následně vede k onemocnění dásní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku
7 překvapivých důvodů, proč vám krvácejí dásně
7 věcí, které zubař zjistí z vašich úst
Žluté zuby, páchnoucí dech. Jak na to.
5 přírodních způsobů, jak si vybělit zuby