Menu
Úvod  › 

Víte, kolik denně nachodíte?

Ze všech stran slyšíte, jak je chůze prospěšná vašemu zdraví i vaší hmotnosti. Máte ale představu, kolik za den nachodíte kilometrů?

Vědci zdůrazňují, že chůze je ideálním způsobem, jak se udržet v kondici, zhubnout, či podpořit své zdraví. Chodí každý a většina lidí se také domnívá, že tím pro své zdraví dělá dostatek. Nicméně výsledky nového průzkumu ukázaly, že naprostá většina lidí vůbec nemá představu o tom, kolik toho denně nachodí. A hlavně víc než polovina lidí nesplňuje základní předpoklad k tomu, aby chůzí zlepšovali své zdraví, a totiž minimálně půl hodinu rychlejší chůze denně.

Průzkumu se zúčastnilo 7367 dospělých z USA, Velké Británie, Brazílie, Číny, Indie a Španělska. Respondenti vyplňovali dotazník ohledně odhadované vzdálenosti, kterou denně ujdou a také času, který stráví rychlejší chůzí. Autoři výzkumu zdůrazňovali, že k tomu, aby měla chůze kýžený zdravotní efekt, je nutné chodit alespoň půl hodiny v rychlejším tempu, a to minimálně pětkrát týdně.

Závěry, ke kterým dospěli, překvapily i samotné autory výzkumu. Zjistilo se totiž, že jeden ze tří respondentů nemá ani rámcově tušení, kolik kilometrů za den nachodí. Jen minimum lidí chodí pravidelně rychlejším tempem. Pětapadesát procent přiznává, že za den chodí rychle určitě méně než třicet minut.

Přitom, pokud by lidé dodržovali doporučení lékařů a každý týden strávili rychlejší chůzí minimálně sto padesát minut, a denně udělali minimálně deset tisíc kroků, měli by silnější kosti, výkonnější svalový systém, méně kardiovaskulárních problémů a menší hmotnost. Bohužel místo doporučovaných deseti tisíc kroků za den jich lidé udělají v průměru sedm tisíc pět set.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zapomeňte na posilovnu, zhubněte chůzí
Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat
Chůze je ideální metodou hubnutí
Nordic Walking: Průvodce pro začátečníky
8 důvodů, proč více chodit
Rychlá chůze je stejně účinná jako běh