Menu
Úvod  › 

Nordic Walking: Průvodce pro začátečníky

Hledáte venkovní aktivitu, při které byste zapojili celé tělo a posílili všechny svaly? Potom vyzkoušejte Nordic Walking. Budete na čerstvém vzduchu, zhubnete a ještě si vytvarujete postavu.

Odkud Nordic Walking pochází?

Nordic Walking pochází ze Skandinávie, konkrétně od Norských běžkařů, kteří hledali způsob, jak pokračovat v tréninku i v létě, kdy už všechen sníh roztál. Vyvinuli proto druh pohybu, při kterém by trénovali stejné svalové skupiny a zároveň šlo o kardio trénink. Vzhledem k tomu, že tento pohyb může provozovat prakticky kdokoli, jde o sport venku a můžete při něm objevovat krásy krajiny, získal si brzo velmi četné příznivce.

Jak to funguje?

Při Nordic Walking je klíčové používání holí, které vám pomáhají udržovat správný postoj a zapojovat ruce. Pokud používáte hole ve správném úhlu, nezatěžujete při nordic walking klouby, zapojujete i horní část těla a posilujete střed těla. Při správné technice nordic walking je zapojeno devadesát procent hlavních svalů a jde o pohyb, při kterém dochází k rychlému spalování kalorií.

Podle odborníků Nordic Walking posiluje celé tělo, nenamáhá klouby a jako velmi šetrné cvičení je obzvláště vhodné pro záda, krk a ramena. Pokud máte problémy se zády nebo koleny, případně jste prodělali nějaké zranění těchto partií, tento druh pohybu je pro vás mimořádně vhodný.

Je vhodné pro osoby v jakémkoli věku a používat se může i jako forma rehabilitace po zranění. Pro řadu lidí je přitažlivá představa, že si při něm mohou užít přítomnost svých přátel, kochat se přírodou, objevovat okolí a zároveň posilovat. Vhodné je dokonce i pro osoby s nadváhou, kterým je jinak zapovězen například běh.

Jak s ním začít?

Pokud jste nikdy Nordic Walking neprovozovali ani nemáte ve svém okolí nikoho, kdo se mu věnuje, rozhodně se vám vyplatí investovat do kurzu pod odborným vedením. Ten trvá obvykle několik hodin a lektor vám ukáže, v jakém úhlu hole držet, jaký udržovat postoj a další pravidla, která je potřeba při správné technice dodžovat.

Ideálně by vaše "vycházky" měly trvat přibližně hodinu a půl, abyste stihli spálit dostatečné množství kalorií a zároveň jste se nepřepínali. Jediné, co k provozování Nordiw Walking potřebujete, je pohodlné outdoorové oblečení, kvalitní boty a dvojici holí. Nezáleží na tom, v jakém terénu chodíte, můžete pochodovat po kopcích, písku, trávě, sněhu, nebo chodnících, záleží pouze na vás, jaké trasy si vyberete.

Jaké potřebujete vybavení?

Zpočátku si můžete hole na Nordic Walking i vypůjčit, abyste si mohli vyzkoušet, zda vám tento druh pohybu bude vyhovovat. Investice do holí vás později vyjde na tisíc až tři tisíce korun v závislosti na kvalitě holí, jaké si vyberete. Odborníci doporučují investovat spíše do holí, které mají pevnou délku než do prodlužovatelných, důležité je, aby byly hole dostatečně lehké. Do oblečení žádnou zvláštní investici nepotřebujete, vystačíte s běžným sportovním, které užijete i mimo Nordic Walking.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zapomeňte na posilovnu, zhubněte chůzí
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Chůze je ideální metodou hubnutí
5 nejpříšernějších důsledků sportu