Menu
Úvod  › 

Situace, ve kterých je žárlivost v pořádku

Nikdo nechce být za žárlivou stíhačku, ale existují situace, v nichž je zcela v pořádku, když mu ztropíte žárlivou scénu. V rámci obrany vašeho vztahu.

Říkáte si, že žárlivost je projevem nedůvěry, likviduje vztah a je vás obou nedůstojná, proto raději spoustu věcí překousnete, než abyste dělal scény? V pořádku. To svědčí o vaší vyzrálé osobnosti. Nicméně existují situace, ve kterých je žárlit povoleno a doknce je to žádoucí, pokud nechcete, aby se váš idylický vztah stal minulostí. Někdy vám totiž muži vsílají varovné signály, které mohou časem přerůst ve skutečný problém. V následujících situacích se vám zkrátka žárlit rozhodně vyplatí:

Neustále všechno konzultuje se svou matkou/nejlepší kamarádkou.

Jakmile se vyskytne na obzoru problém, nebo něco, co je potřeba rozhodnout, okamžitě volá své matce, nejlepší kamarádce, nebo dokonce své ex, od kterých žádá, aby mu poradily. A co je nejhorší; ještě navíc se jejich radou skutečně řídí a to samé očekává od vás. Možná si sice ze zdvořilosti vyslechne váš názor, ale tím to také končí. Nejenže si s ním nepřipadáte jako týmový spoluhráč, ale spíše jste v pozici nesvéprávného dítěte, které se musí řídit názorem žen z jeho kolí. "Je důležité, aby partneři fungovali jako skuteční partneři, respektovali názor toho druhého a byli schopni dát najevo, že je pro ně důležitý," říká psycholožka Marcela Vojířová. "V opačném případě vztah nikdy nemůže dlouhodobě fungovat."

Tráví víc času se svými kamarády než s vámi.

Je samozřejmé, že spolu nebudete trávit veškerý volný čas, ostatně nejste siamská dvojčata, ale pokud má téměř všechny večery a další volný čas rezervován pro své kamarády, je čas, abyste se ozvala. "Na nárokování si části volného času svého partnera není samozřejmě nic špatného. Je však potřeba, aby volný čas, který strávíte s partnerem, a ten, který máte jen sami pro sebe, byli v jakési rovnováze," vysvětluje psycholožka. Zkuste mu vysvětlit, že respektujete jeho nárok na čas strávený s kamarády, ale že pro fungování vašeho vztahu je nutné, abyste spolu trávili více času a měli více společných aktivit.

Oženil se se svou prací.

Je v pořádku, že se profesně realizuje a materiálně zajišťuje rodinu, ale pokud jeho práce zasahuje do vašeho partnerského života, máte zaděláno na pořádný problém. "Ohledně času stráveného v práci je vyjednávání poněkud složité," říká psycholožka. "Současná doba klade na pracovní výkonnost obrovský tlak a zejména muži jsou motivováni materiálním zajištěním rodiny. Je proto potřeba volit citlivý přístup a argumentaci. Výčitky, či dokonce vydírání v tomto případě pomohou jen málokdy."

Neustále vám předhazuje, jak zbožňuje Angelinu Jolie.

Samozřejmě, že víte, že Angelina je sexy a také je vám jasné, že nikdy nebudete vypadat jako ona, ale kvůli tomu ještě nemusíte poslouchat oslavné monology na její prsa u nedělního oběda. Pokud nedokáže odhadnout míru, s níž chválí ostatní ženy, máte legitivní právo naštvat se a důrazně ho požádat, aby si své chvalozpěvy nechal do hospody s kamarády - anebo odjel požádat Angelinu o ruku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 nebezpečné ženy v jeho životě
Test: Jak jste na tom se žárlivostí?
10 signálů, že chodíte s dominantním psychopatem
7 signálů, že jste stíhačka