Menu
Úvod  › 

5 věcí, které nikdy nesmíte říct svému dítěti

Ty se prostě jen málo snažíš. Určitě si chceš ještě přidat? Proč nemůžeš být stejný jako tvůj bratr? Existují věty, které svému dítěti nikdy nesmíte říct, pokud se nechcete podepsat na jeho sebevědomí a sebeúctě.

1. "Vím, že to umíš mnohem lépe."

Nejde vašemu dítěti škola, sport, hudba, nebo cokoli jiného, přestože se mu věnujete a snažíte se ho něco naučit? Je přirozené, že čas od času ztratíte nervy a propadnete beznaději. V žádném případě však nikdy nepoužívejte jako argument tvrzení, že by to dítě zvládlo, kdyby se jen trochu snažilo, že je příliš líné, nedbalé a podobně zraňující tvrzení. Nedosáhnete tím ničeho jiného, než že dítě ztratí zbytek motivace, znechutíte ho a odradíte od dalšího snažení. Místo toho raději oceňte snahu, kterou dítě vyvinulo. Tak jeho motivaci povzbudíte.

2. "Určitě si chceš ještě přidat?"

Ano, možná to myslíte dobře a chcete jen chránit své dítě před obezitou. Jenže když podobnými poznámkami počastujte například svou pubertální dceru, která se právě potýká se svou hmotností, bude to mít na její sebevědomí zničující dopad. Pokud chcete, aby vaše dítě vyhrálo boj s nadváhou, raději se soustřeďte na změnu stravovacích návyků a na zvýšení míry pohybu. Netaktní poznámky vašeho potomka k hubnutí nevyprovokují.

3. "Ty vždycky..." nebo "Ty nikdy..."

Zevšeobecňující a černobílé soudy nemá rád nikdo na světě a vaše dítě není výjimkou. "Ty po sobě nikdy neuklidíš.. Ty vždycky přijdeš pozdě..." Dávejte si pozor na podobné zevšeobecňování. Určitě se najdou případy, kdy si vaše dítě po sobě uklidilo, nebo kdy přišlo domů včas. Podobnými výroky smetete jeho snažení ze stolu jako nepodstatné. Pokud mu něco vytýkáte, važte a vybírejte způsob, jak svou výtku formulovat.

4. "Proč nemůžeš být jako tvoje sestra/tvůj bratr?"

Sourozenci a rivalita mezi nimi jsou pevně spojené - a podobným typem poznámek vzájemnou rivalitu a nevraživost. Pokud například budete svému potomkovi předhazovat, že jeho bratr hraje fotbal mnohem lépe, nebo se budete ptát, proč si po sobě nemůže uklízet stejně jako jeho sestra, rozhodně ho nepovzbudíte k lepším výkonům. Podobně nejapným srovnáváním jen ve svém dítěti vypěstujete pocit, že oproti svému sourozenci nestojí za nic.

5. "Já jsem ti to říkal."

Ano, dá se předpokládat, že když vaše dítě stráví dvě hodiny hraním počítačových her místo toho, aby se učilo matematiku, výsledek písemky nebude žádný šlágr. Máte potom samozřejmě naprosté právo, zakázat mu příštího dne používání počítače na další měsíc. Nicméně řeči o tom, že jste mu to přece říkali a kdyby vás poslechlo, nemuselo by to tak dopadnout, už na stavu věcí nic nemění. Mnohem spíše byste se měli soustředit na to, abyste naučili dítě nést zodpovědnost za své činy a odpustit si mravokárné poznámky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Jak zvládnout agresivní dítě
Největší chyby, které dělají rodiče dospívajících