Menu
Úvod  › 

5 tipů, jak si udržet váhu

Konečně se vám podařilo zhubnout a váha ukazuje vytoužené číslo. Víte, jak to udělat, abyste znovu neztloustli a udrželi si váhu, jakou chcete? Máme pro vás vyzkoušené tipy.

Hubnutí je běh na dlouhou trať a navíc hodně náročnou trať. Držíte a dotahujete se k vysněnému číslu, které se objeví na displeji váhy. Jenže když už nastane ten vytoužený den, zdaleka nemáte vyhráno. Podle výzkumů si totiž osmdesát až pětadevadesát procent dietářů nedokáže získanou váhu udržet. A značné množství z nich "nabere" ještě víc, než byla jejich původní váha před hubnutím. Pokud si chcete získanou postavu udržet a už nikdy nehodláte bojovat s nadbytečnými kilogramy, inspirujte se následujícími tipy:

1. Přestaňte ořezávat kalorie.

Hubnutím, nebo udržováním váhy pomocí drasticky nízkého příjmu kalorií vede pouze ke zpomalení metabolismu, chronické únavě a oslabenému imunitnímu systému. Pokud jíte méně než je váš bazální metabolismus, nebudete hubnout, ale naopak si vaše tělo bude mít tendence dělat zásoby na horší časy, protože si nebude jisté, kdy a kolik dostane znovu najíst. Chcete-li si udržet štíhlou postavu, místo toho, abyste dál ořezávali kalorie, se naučte sestavovat vyvážený jídelníček, který bude obsahovat tolik bílkovin, sacharidů i tuků, kolik vaše tělo potřebuje. Pomoci zorientovat vám mohou některé z aplikací dostupných na internetu. Přesnější výsledky pak získáte z individuálního měření (například InBody), v němž se dozvíte hodnotu svého bazálního metabolismu, a tedy i kalorický příjem, který byste měli dodržovat.

2. Oceňte svůj úspěch.

Jak reagujete na to, když vás někdo pochválí, jak úžasně jste zhubli? Poděkujete a přiznáte, že ze svého pokroku máte také radost, nebo začnete svůj úspěch okamžitě shazovat s tím, že byste potřebovali shodit ještě mnohem víc a zatím to vůbec nestojí za řeč? Uvědomte si, že pokud máte dosáhnout a udržet si vytouženou postavu, musíte mít rádi především sami sebe. Pokud se budete neustále shazovat a nebudete věřit sami sobě, tenhle psychický blok spolehlivě překazí jakoukoli snahu. Naučte se mít rádi vlastní tělo a oceňovat pokroky, kterých se vám podaří dosáhnout. Klidně sami sebe nahlas pochvalte nebo odměňte. Rozhodně na to vaše psychika bude reagovat lépe než na neustálou kritiku.

3. Neutrácejte za hubnoucí berličky.

Vsázíte na drahé hubnoucí berličky, jako jsou proteinové koktejly, spalovače tuků a další podobné přípravky? Jenže přes ty cesta ke zdravé váze nevede. V lepším případě nefungují bez intenzivního cvičení (například spalovače tuků), v horším vám mohou rozházet metabolismus, nebo dokonce poškodit zdraví (například tabletky na hubnutí). Smiřte se s tím, že žádný zázračný prostředek, který by vám odčaroval tukové buňky, neexistuje a jediným způsobem, jak získat a udržet si vytouženou postavu, je zdravý jídelníček a pohyb.

4. Nepodceňujte spánek.

Nejspíš už jste to slyšeli stokrát a je to tu zase. Jakmile začnete vynechávat spánek, kila půjdou automaticky nahoru. Spánkový deficit totiž ovlivní vaši hormonální hladinu, klesne produkce leptinu, který zodpovídá za pocit sytosti a budete se potýkat s mnohem intenzivnějšími chutěmi a hladem. Dbejte na to, abyste svému tělu dopřáli denně minimálně sedm hodin spánku a kilogramy se vám budou krotit mnohem snadněji.

5. Zůstaňte aktivní.

Představa, že se docvičíte ke své vytoužené váze a pak zahodíte činky a tenisky do kouta, je zcela zcestná. Pokud si chcete svou nově nabytou postavu udržet, musí se stát pohyb stejně automatickou součástí vašeho denního programu jako třeba čištění zubů. Jakmile se vrátíte ke svým starým zvykům, které jste dodržovali před hubnutím, ztracená kila se vám zase plíživě vrátí zpět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: 5 tipů