Menu
Úvod  ›   › 

5 tipů, které dodají vašemu bydlení styl

Pořiďte si konečně bydlení, za které se nebudete muset stydět a budete ho moci hrdě předvést před všemi návštěvníky. Následující tipy vám k tomu pomohou.

Vzdycháte obdivně nad barevnými fotografiemi magazínů o bydlení a rádi byste, aby vaše bydlení mělo stejně originální a vkusný styl? Dodat bytu či domu patřičný "šmrnc" není nic těžkého, je však potřeba důkladně plánovat a dodržovat základní pravidla. Inspirujte se následujícími tipy, které vám pomohou vytvořit bydlení, po jakém jste vždy toužili:

Opatrně s barvami

Éra barevných zdí slavila obrovský rozmach spolu s podnikatelským barokem a podobnými hrůzami, jako jsou napodobeniny řeckých sloupů a pískovcoví lvi u paty schodiště domu. Je ovšem až s podivem, kolik lidí si je ještě teď ochotno dobrovolně vymalovat ložnici ostře fialovou barvou a obývák neonově zelenou. Barvy jsou bezpochyby kořením interiéru, ale pozor na to, aby výsledek nepřipomínal přesolenou polévku. Uvědomte si, že výrazné barvy prostor jednak opticky zmenší, jednak se očím obyvatel rychle "okoukají" a bude mnohem těžší s nimi adekvátním způsobem sladit vybavení pokoje. Místo toho, abyste vymalovali výraznými barvami celý pokoj, použijte jako barevný akcent pouze jednu stěnu.

Zdroj: SWN Moravia

Nepodceňujte schodiště

Řada lidí má stále pocit, že schodiště je v domě jen jakýmsi podružným prvkem, jehož vzhledem se není potřeba nijak zvlášť zabývat. Opak je však pravdou. Vhodně zvolené, kvalitně provedené a designové schodiště dokáže dodat domu jedinečný styl a stát se dominantou interiéru. V současné době už máte na výběr z množství materiálů, ze kterých může být schodiště vyrobeno a vybrat si můžete i z mnoha podob zábradlí. Pokud se rozhodnete popustit uzdu své fantazii a sáhnete po netradičních variantách schodiště, nezapomeňte vzít v úvahu i jeho praktičnost; je nutné, aby se po něm příjemně chodilo nejen dospělým, ale i dětem, schody měly dlouhou životnost a zároveň se snadno udržovaly.

Tip: Vyzkoušet například můžete SWN Moravia, jejíž nabídku najdete na stránkách: www.swn-schody.cz/produkty/drevena-schodiste.

Zelené "doplňky"

I v případě, že máte pocit, že vám zahradnické vlohy skutečně nebyly dány do vínku, nezříkejte se živých květin v bytě nebo domě. Živé květiny mají v interiéru nezastupitelnou roli a žádným jiným doplňkem se vám nepodaří vaše bydlení tak zútulnit a oživit. Naštěstí už dávno nemusíte sáhnout pouze po obligátním fíkusu, ale vybrat si můžete z nepřeberného množství pokojových rostlin nejrůznějšího vzhledu i nároků na pěstování. Květiny si můžete vybrat tak, aby svým vzhledem dotvářely styl vašeho interiéru (například do ryze moderního interiéru se budou zcela jistě hodit spíše rostliny s jednoduchými liniemi a poněkud strohého vzhledu, jako je například bambus, nebo orchideje). S umělými květinami v interiéru rozhodně šetřete a vždy investujte do skutečně kvalitních "napodobenin." Vyplatí se vám to.

Držte se jednoho stylu

Je sice možné, že se vám líbí orientální styl, stejně tako řecký, africký i klasický český chalupářský, pokud už v něm ale chcete nutně bydlet, vyberte si vždy jen jeden a toho se důsledně držte. Stylová čistota je základ bydlení, za které se nebudete muset před návštěvami stydět. Několik citlivě zvolených doplňků v orientálním stylu dodá vašemu interiéru na zajímavost, ale pokud vedle orientálních polštářků bude stát africká, rádoby ebenová, šoška žirafy a nad tím vším viset vyšívaný přehoz, který jste zdědili po babičce, výsledkem budou pouze nenápadné úšklebky všech příchozích.

Respektujte zóny

Nemusíte mít zrovna dům o dvaceti pokojích, ale i když se potýkáte s nedostatkem místa, pokuste se svůj dům nebo byt rozdělit na zóny, u nichž bude jasné, k čemu slouží. Pokud u jídelního stolu jíte, vaše děti na něm píšou úkoly, usazujete k němu příchozí návštěvy a ještě u něj doděláváte pracovní resty, výsledkem bude jen chaos a navíc se vám na něm jen velmi těžko bude udržovat pořádek. Snažte se vyčlenit ve vašem prostoru k bydlení relaxační, společenskou i pracovní zónu, přičemž by mělo být jasné, k čemu která slouží. V relaxační se tudíž mohou klidně povalovat dětské hračky, ale vaše ratolesti by měly být zvyklé, že do pracovny (nebo pracovního koutu) rodičů nemají při hře přístup apod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při stavbě domu
Test: Co o vás vypovídá vaše bydlení?
5 skrytých nebezpečí, která máte doma
Jak přežít společné bydlení
4 tipy na zdravější ložnici
Test: Máte se k sobě nastěhovat?