Menu
Úvod  › 

5 tipů, jak přežít horké počasí bez klimatizace

Udeřila horka a vedro je venku i uvnitř domů a bytů. Jak přežít dny, kdy teplota šplhá ke čtyřicítce a vy se nemůžete ochladit na plovárně?

Možná máte to štěstí, že bydlíte v domě s klimatizací, nebo soukromým bazénem, případně máte zrovna dovolenou a můžete před horkem utéci na koupaliště. Pokud jste na tom ale jako většina lidí, nejspíš si musíte vystačit se studenou vodou z kohoutku a zoufalým hledáním chladnějšího koutku ve vašem bytě či kanceláři. Inspirujte se tipy, které vám pomohou přežít tropické teploty:

1. Ochlaďte si dům/byt

Většina lidí se domnívá, že pokud otevře všechna okna dokořán, bude v jejich bytě chladněji, nicméně opak je pravdou. Pokud máte okna nasměrovaná na jih, nechte je v horku zavřená a zatáhněte závěsy, či spusťte žaluzie. Získáte tak stín a ve vašem bytě bude mnohem příjemnější teplota. Obecně platí, že horko se snaší mnohem hůře ve městech, protože ty jsou plná betonu a asfaltu, které horku absorbují a poté jej "vyzařují" do okolí. Čím více zeleně kolem sebe budete mít, tím chladněji vám bude a tím nižší bude i takzvaná pocitová teplota. Zásobte svůj byt pokojovými rostlinami a tropické teploty pro vás budou snesitelnější.

2. Cirkulující vzduch

Hlavním důvodem, proč se v horku potíte, je snaha vašeho těla ochladit se. Nicméně, pokud je kolem vás naprosto nehybný vzduch, pocení vám nepomůže a naopak budete mít nepříjemně "lepkavý" pocit. Cirkulující vzduch, i když je teplý, vám pomůže cítit se poněkud chladněji. Ráno, či k večeru, kdy není teplota už tak vysoká a hlavně nesvítí tak ostré slunce, zotvírejte všechna okna, aby v bytě cirkuloval vzduch. Stejnou službu vám samozřejmě vykonají i větráky.

3. Ponořte se do vody

Dovodem, proč děti tak milují bazény a koupání obecně, je snížení tělesné teploty. Pokud však nemůžete z nějakého důvodu vyrazit k vodě, dejte si alespoň vodu do spreje s rozprašovačem a v pravidelných intervalech i postříkejte obličej. Jestliže je vám skutečně velké vedro, postříkejte si obličej a krk a poté se postavte k zapnutému větráku. Pocit svěžesti a ochlazení se tím znásobí.

4. Studné nápoje

V extrémně horkých dnech je mimořádně důležitá hydratace, zejména pokud sedíte v místnosti bez klimatizace. Nejlepší službu vám v tomto čase prokáže studená voda (obyčejnou vodu z kohoutku dejte do lednice, nebo do ní vhoďte několik kostek ledu). Vyvarujte se naopak kofeinovým a alkoholickým nápojům, které vás jen dehydrují a zbavují cenných tekutin. Pokud nemáte přístup k ledničce ani ledu, dejte si přes noc zmrznout vodu v pet lahvi a druhý den si ji vezměte s sebou. Jak bude led postupně odtávat, budete mít neustále přísun studené vody.

5. Využijte cizí klimatizace

Nemá vaše kancelář či dům klimatizaci a vy musíte přesto sedět u počítače? Vezměte si ho do klimatizované kavárny. Wifi zdarma mívají i obchodní centra, kde můžete využít blahodárnou klimatizaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Můžete zešílet z počasí?
Jak přežít s dětmi horké počasí
Pocení: Triky, které vám v létě pomohou