Menu
Úvod  › 

4 svaly, které se vám nevyplatí ignorovat

Při posilování se nejspíš zaměřujete na přímé břišní, stehenní, bicepsy a další populární svaly. Následující čtveřici svalů pravděpodobně ignorujete, i když byste neměli.

Jsou mnohem méně známé, většina lidí nepovažuje za nutné se na ně zaměřovat, a přitom jde o svaly, které je důležité posilovat, pokud chcete aby vaše tělo fungovalo jak má. Následující čtyři svaly byste proto rozhodně ignorovat neměli:

1. Přední pilovitý sval

I když většina lidí o něm nikdy neslyšela, jde o sval umístěný na po stranách hrudníku, v podpaží, který umožňuje rotaci lopatky, nebo například zvednutí paží nad hlavu. I když se vám může jevit tento sval jako zcela nepodstatný, jeho ochabnutí se negativně promítá do držení těla a kromě nevalného estetického dojmu, vede k bolestem zad. Nejjednodušším způsobem, jak posílit přední pilovitý sval je klasické vzpírání činek nad úroveň ramen. Dbejte však na dobrou techniku, při které se nezvedají ramena, ale pracují skutečně svaly hrudníku.

2. Hruškovitý sval

Tento sval najdete v blízkosti kyčlí, jejichž rotaci zajišťuje. Právě hruškovitý sval má tendenci k přetěžování a často je stažený a zkrácený, což vede k nepříjemným pocitům i bolestem. To, zda se zkrácení hruškovitého svalu týká i vás, zjistíte jednoduše, když se posadíte na židli a kotník jedné nohy položíte na pokrčené koleno druhé. Pokud nedokážete zvednutou nohu položit paralelně s podlahou bez pocitů bolesti, je váš hruškovitý sval velmi pravděpodobně zkrácený. Ideálním cvikem k protažení hruškovitého svalu je pozice, v níž se položíte na záda, pokrčíte nohy a levou nohu zapžete kotníkem o pravé koleno. Poté obejmete pravé koleno dlaněmi a přitahujete jej směrem k hrudníku. Důležité je, aby celá záda a hlava ležely uvolněně na podložce. Setrvejte několik sekudn a poté udělejte totéž s opačnou nohou.

3. Bedrostehenní sval

Bedrostehenní sval se upíná na kostální výběžky bederních obratlů. Jeho zkrácení způsobuje prohloubení bederní páteře, vystrčení břicha a zadku. Bohužel tím, že prakticky celý den sedíte, jsou bedrostehenní svaly přetěžované, což se následně negativně podepisuje na vašem postoji a držení těla. Pokud si chcete kondici svých bedrostehenních svalů otestovat, lehněte si na záda a jedno koleno přitáhněte k hrudníku. Druhou nohu nechte nataženou. Jestliže nejsou vaše bedrostehenní svaly zkrácené, natažená noha bez jakéhokoli úsilí spočívá na zemi. Pokud však má tendenci ke zvedání se nad podložku, svědčí to o zkrácení inkriminovaných svalů.

4. Napínač stehenní povázky

I když o tomto svalu naprostá většina lidí nikdy neslyšela, je velmi důležitý a najdete jej na přední straně stehna v jeho horní části. Jeho funkcí je ohýbání stehna v kyčelním kloubu a jeho rotaci. Pokud je však napínač stehenní povázky zkrácený nebo přetížený, může vám způsobit bolesti kolen v důsledku nesprávného postoje a držení těla. Otestujte si, jak na tom s těmito svaly jste. Lehněte si na bok, přičemž držte obě nohy natažené. Horní nohu zvedněte zhruba do úhlu čtyřiceti stupňů a potom ji pomalu pokládejte. Měli byste toho být schopni bez toho, abyste nakláněli boky dopředu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články