Menu
Úvod  › 

Zarůstající vousy: 4 tipy, jak se jim vyhnout

Zarůstající vousy a chloupky jsou jedním z nejčastějších a zároveň nejnepříjemnějších kosmetických problémů, který řeší prakticky každý, kdo se pravidelně holí. Jak se zaníceným a bolestivým pupínkům vyhnout?

Zarůstající vousy a chloupky jsou nevzhledné a bolestivé. K zarůstání dochází, když se při holení vous nebo chlup otočí opačným směrem a roste tak jakoby zpátky do pokožky. Výsledkem toho je zarudnutí, otok a může se vytvořit i zjizvená tkáň. Přitom je prevence zarůstání chloupků celkem jednoduchá a pokud jejich tvorbě úplně nepředejdete, můžete ji alespoň značně omezit.

1. Aktivní léčba

Na trhu existuje hned několik produktů, které by vám v případě zarůstajících chloupků měly pomoci, ale pokud mají mít nějaký účinek, je nutné, aby obsahovaly kyselinu salicylovou. Právě ta je onou aktivní složkou, se kterou dosáhnete u zarůstajících chloupků viditelného zlepšení. Neuškodí také, pokud na svou poličku v koupelně umístíte kosmetické přípravky, které jsou schopny vyčistit kožní póry a tak pomáhají předejít infekci. Po holení používejte přípravky s obsahem kyseliny salicylové, snažte se však vybírat takovou kosmetiku, která je určena pro citlivou pokožku a nezapomeňte na její dostatečnou hydrataci, protože přípravky na holení pokožku značně vysušují. Snažte se vyhýbat kosmetickým prostředkům, které obsahují alkohol. Ty mohou pokožku podráždit a zarůstání chloupků ještě zhoršit.

2. Ošetřete povrch pokožky

I když vám to může připadat poněkud zženštilé, pokud bojujete se zarůstajícími chloupky, velmi se vám vyplatí investovat do kosmetických přípravků, které zvládají peeling pokožky (tedy odstranění odumřelých kožních buněk). Kromě peelingu byste si měli pořídit i kvalitní čistící kosmetiku a používat jí denně, abyste udržovali své kožní póry čisté. To je tou nejlepší prevencí zarůstajících chloupků.

3. Zlepšete svou techniku holení

Tím že se snažíte oholit úplně dohladka, dráždíte břity holícího strojku svou pokožku a pravděpodobnost zarůstání vousů je tak mnohem větší. Příliš seříznutý chloupek totiž může zůstat "uvězněný" ve folikulu a začít růst v nesprávném úhlu. Nemusíte si samozřejmě nechávat několikadenní strniště, ale pravděpodobnost zarůstání vousů snížíte například tím, že nebudete při holení na strojek příliš tlačit a necháte ho pouze jemně klouzat po pokožce. Snažte se také holit po směru růstu vousů a nikoli proti směru.

4. Když už chloupky zarostou

Opatrně se pokuste zachytit konec zarůstajícího vousu pinzetou a povytáhnout ho ven. Nikdy však vous nebo chloupek nevytrhávejte, protože by na jeho místě začal zarůstat jiný. Poté zanícenou oblast kolem vousu ošetřete kosmetikou s obsahem azulenu, který pomůže redukovat zarudnutí a otok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné
Móda z pornofilmů: Holit, či neholit?
Akné u dospělých: Co ho může spustit
Voda po holení: Co ano a co ne