Menu
Úvod  › 

4 důvody, proč vám rozvod prospěje

Rozvod není nic, co by chtěl člověk opakovat, ale kupodivu má i své pozitivní stránky. Z následujících čtyřech důvodů může být rozvod prospěšný.

Ať se zeptáte kohokoli, všichni vám budou tvrdit, že pro děti je mnohem lepší, když jejich rodiče zůstanou spolu, než když se rozvedou. Pro tento rozšířený postoj je celkem pochopitelný. Rozvod s sebou často přináší celou řadu změn a problémů, včetně snížení životního standardu, rozbití všech existujících rodinných rytmů, značné konflikty mezi rodiči a tak dále.

Jenže na rozvod se dá podívat i z druhé strany. Jeho dopady nemusí být pouze negativní, ale existují i jeho kladné stránky.

1. Odpočinete si od rodičovské role

Každý rodič, který zažil rozvod, zná pocit bolesti a smutku, který s sebou nese skutečnost, že už nebude moci vídat svoje dítě každý den. Pokud se vám podaří rozvod zvládnout v přátelském duchu, situaci to poněkud ulehčí, ale rozhodně nevyřeší. Na druhou stranu tak získáte čas věnovat se sami sobě a dopřát si odpočinek od rodičovské role. Coby rodič na plný úvazek se vám tato příležitost naskytne jen zcela výjimečně. Získáte čas, abyste si mohli urovnat myšlenky, načerpat novou energii a času stráveného se svými dětmi si budete tak víc vážit a vychutnáte si jej do poslední minuty.

2. Budete rodičovství prožívat intenzivněji

Pokud jste byli s dítětem na rodičovské dovolené před rozvodem vy, nebude pro vás tento benefit ničím novým. Jestliže se však o dítě starala převážně vaše manželka a vy jste se s ním vídali jen večer po práci, budete pro vás výhradní zodpovědnost a péče o malé dítě zcela novým prožitkem. Když bude dítě zrovna s vámi, budete jeho přítomnost stoprocentně a intenzivně prožívat. I když může být výhradní zodpovědnost poněkud únavná a vyčerpávající, najednou budete mnohem blíže emocím a pocitům dítěte. Budete s ním prožívat mnohem víc věcí a pokud spolu máte dobré vztahy, naše spojení bude pravděpodobně intenzivnější.

3. Zase můžete navázat dobré vztahy se svou bývalou

Rodiče, kteří spolu už dávno nevycházejí, ale zůstávají v manželství právě kvůli dětem, se obvykle často uchylují k hádkám, bojům a naschválům. Navíc často pociťují celou řadu negativních emocí: vztek, osamělost, zklamání, únavu. Rozvod vám může pomoci oprostit se od těchto negativních pocitů i jednání a získat dostatečný odstup. Pokud zvládnete rozvod s grácií, už nebude důvod, proč byste měli proti své manželce brojit. Vaše vztahy se uvolní a opadne z nich napětí. Všechny křivdy a hádky zmizí v pozadí a zlepšení atmosféry zcela jistě ocení i vaše děti.

4. Budete mít víc zkušeností do příštích vztahů

S odstupem času se budete moci podívat na svou bývalou s nadhledem. Navíc vám v tom pomohou i vaše děti, jejichž očima budete moci na svou ex pohlédnout a ocenit věci, které jste předtím neviděli. To všechno vám může být prospěšné v dalších vztazích a pomoci vám vyvarovat se stejných chyb, které jste udělali v tomto manželství. Pokud v sobě najdete dostatek síly a sebereflexe, abyste se ze svých chyb poučili, rapidně tak vzroste pravděpodobnost, že už je nebudete opakovat a vaše další vztahy budou úspěšnější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
K úspěšnému manželství láska nestačí
10 největších chyb, které dělají muži při rozvodu
10 důvodů, proč je rozvod super
Test: Máte se rozejít?
Jak vysvětlit dětem rozvod