Menu
Úvod  › 

5 zlatých pravidel pro dovolenou s přáteli

Plánujete vyrazit na dovolenou s kamarády? Potom budete potřebovat víc než kartáček na zuby. Tyto pravidla vám pomohou přežít, aniž byste spolu přestali mluvit.

Jasně, že to zní skvěle, když se v únoru v hospodě domluvíte, že v srpnu společně s kamarády (případně i s jejich rodinami) vyrazíte pod stan, na jachtu, k moři. Jenže když potom přijde na věc, může být společná dovolená tím posledním, co se svými kamarády podniknete. Není nic otravnějšího než sdílet omezený prostor s lidmi, kteří vám brzo začnou lézt na nervy, jejichž děti neabsolvovaly ani základní lekci slušného chování, a s nimiž se handrkujete i o to neprimitivnější věci. Ještě než vyrazíte, zkuste se řídit následujícími pravidly, abyste snížili pravděpodobnost, že po svém nejlepším kamarádovi hodíte kuchyňský nůž a jeho rozmazleného synáčka podržíte trochu déle pod hladinou bazénu:

1. Dobře vybírejte

Nic není důležitějšího než výběr lidí, s nimiž se na dovolenou vydáte. Bez problémů můžete vyrazit se starými kamarády, s nimiž už jste někdy nějakou společnou cestu podnikli a máte společné zájmy i životní styl. Velkým průšvihem naopak zavání společnost párů, které jsou neustále na pokraji rozchodu, vyčerpaných rodičů, depresivních kolegů a kamarádů, se kterými jste se naposledy viděli v pěti letech na pískovišti. Jenom čirý masochista se potom vydá na dovolenou se skupinou zamilovaných a rodičovských párečků, pokud je sám single.

2. Vyberte správné místo

V žádném případě nejezděte na dovolenou do domu některého z vašich kamarádů. I když jde bezpochyby o nejlevnější variantu, zapomeňte na to, že tam budete moci odpočívat a užít si to. Pořád budete pod drobnohledem, budete hlídat, aby se něco nerozbilo, nezničilo, budete se muset přizpůsobit pravidlům, na která je majitel nemovitosti zvyklý. Základem je vybrat neutrální místo, které bude respektovat vaše kritéria. Nezapomeňte vybrat něco, kde budete mít dostatek prostoru i soukromí (zásadou je mít jeden pokoj pro pár, rodinu, nebo single osobu) a dostatek koupelen.

3. Ujasněte si peníze

Můžete být sebevětší kamarádi, ale peníze jsou vždy trochu tabu a spoustě lidí je trapné o nich začít mluvit. Raději by žádali svého šéfa o zvýšení platu, než by řekli kamarádovi, aby zaplatil účet za benzín. Od začátku si proto ujasněte, kdo co bude platit a jak se o náklady podělíte. Pokud například jedete s rodiči malých dětí, není jediný důvod, proč byste jim měli přispívat na přistýlku, nebo na přesnídávky (pokud kupujete jídlo společně). Klidně si veďte detailní záznamy o tom, kdo co platil, abyste předešli pozdějším hádkám.

4. Nepřežeňte to s délkou

Nejlepší organizaci a dobré úmysly vám může zkazit příliš dlouhá dovolená. Možná se se svými kamarády skvěle shodnete v hospodě, ale když spolu budete mít strávit tři týdny v kuse, polezete si zřejmě velmi záhy na nervy. Ideální délka je plus mínus jeden týden, zejména v případě, že jste spolu nikdy předtím na prázdninách nebyli. Sedm dní je dost dlouhá doba, abyste stihli pořádně zapařit a zároveň jste nebyli v pokušení toho druhého zabít.

5. Nekomentujte děti

Jedete se svými dětmi? Hoďte se do pohody a uvolněte jim trochu režim. Bude to prospěšnější pro vás i pro ně a všichni budete víc v klidu. Uvědomte si, že i ony jsou na prázdninách. Pokud jste ve společnosti rodin s dětmi a vy sami jste bez dětí, pokuste se zůstat v klidu a nekomentovat jejich chování a výchovu. Jakmile začnete mluvit rodičům do výchovy jejich dětí, jste na nejlepší cestě k tomu, aby vás fyzicky napadli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 velmi dobrých důvodů proč šetřit
V létě si sex užijete nejvíc
Test: Kam byste měli jet na dovolenou?
Trendy v pánské módě pro letošní jaro
Dítě v letadle: Jak přežít cestu na dovolenou