Menu
Úvod  › 

Dítě v letadle: Jak přežít cestu na dovolenou

Čeká vás let na dovolenou a děsíte se toho, jak to zvládnete s malým dítětem v letadle? Inspirujte se následujícími užitečnými tipy.

Existuje už jen málo věcí, které děsí nervózní rodiče víc než létání s dítětem. Kupodivu nemusí být let na dovolenou nutně noční můžou a lze přežít i s dítětem - pokud se samozřejmě dostatečně připravíte.

Cestujte v noci

Snem každého rodiče je představa, že jejich dítě kompletně celý let prospí. Pokud je to trochu možné, zarezervujte si let v době, kdy vaše dítě spí. Stejně tak se vyvarujte přestupů a pokud je to trochu možné volte přímý let. Zejména pokud cestujete s kojencem nebo batoletem, čas je alfa i omega.

Dodržujte rituály

Pravděpodobnost, že se vašemu dítěti podaří v letadle usnout, se výrazně zvyšuje, pokud dodržíte obvyklé rituály, na které je dítě před spaním zvyklé. Vezměte s sebou jeho oblíbeného plyšáka, jeho přikrývku a případně pohádkovou knihu s oblíbenými příběhy. Čím známější prostředí mu dokážete vytvořit, tím spíš se vám jej podaří uspat.

Zamluvte si místo u uličky

Ať už cestujete s tříměsíčním nebo tříletým dítětem, rozhodně oceníte, když si bude moci natáhnout nohy. Právě proto se vám vyplatí zarezervovat si sedadlo do uličky, kde si bude dítě moci natáhnout nohy přes sklopenou přepážku sedadla.

Něco starého, něco nového

Pokud je pravděpodobné, že dítě během letu neusne, buďto si pro něj můžete vzít dostatek valia, nebo dostatek hraček, abyste jej zabavili. Zabalte si s sebou nejen hračky, které má dítě rádo, ale i jednu nebo dvě, které ještě předtím nevidělo. Snažte se v průběhu cesty hračky obměňovat a vždy, když ho některá přestane bavit, schovejte ji zpátky do tašky, abyste ji mohli za chvíli znovu vytáhnout.

Buďte kreativní

Hračky dítě poměrně rychle omrzí, ale všechno může zachránit vaše kreativita. Připravte se na to, že v okamžicích krize budete říkat básničky, říkanky, budete polohlasně zpívat, vyrábět listů časopisu lodičku, papírovou čepici, nebo vlaštovky. Čím kreativnější budete, tím větší máte šanci, že se cesta obejde bez křiku. Velmi nápomocné vám bude i přenosný DVD přehrávač.

Udělejte si přátele

Existuje velká naděje, že vaše batole nebude jediným dítětem v letadle. Zkuste se spřátelit s lidmi, kteří také cestují s dítětem, děti se navzájem zabaví a vyhrají si spolu mnohem lépe než jen s vámi. Podobnou službu vám obvykle udělají i hovorní důchodci ve věku prarodičů, kteří dítě rádi zabaví.

Zbavte ho tlaku

Většina dětí mladších pěti let není schopná uvolnit během letu tlak v uších, proto jim musíte pomoci tím, že stimulujte jeho polykání. Můžete mu pomoci tím, že mu dáte láhev s mlékem, podáte mu lízátko, nebo mu necháte cucat bonbón.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rodinná dovolená: Tipy na její přežití
Dovolená s dítětem: Užitečné tipy
Test: Kam byste měli jet na dovolenou?
Cestovní seznam pro rodiče