Menu
Úvod  › 

20 věcí, kvůli kterým nemusí mít matky výčitky svědomí

Každá matka občas pochybuje o svých mateřských kvalitách a trápí se tím, že není svým dětem dobrou matkou. Z následující dvacítky věcí však rozhodně nemusíte mít černé svědomí. Nikdy!

1. Nemusíte mít výčitky svědomí, když si nemůžete dovolit, nebo jednoduše nechcete, koupit dítěti značkové oblečení, nebo nejnovější technologickou noinku. Věřte tomu, že značkové věci se v dětských rukou špiní, rozbíjejí a ztrácí stejně často jako kterékoli jiné. Jen vás to ve finále mnohem víc mrzí.

2. Nemusíte mít výčitky svědomí, když čas od času nestihnete uvařit a vezmete děti k McDonaldovi. Opakujte si, že jste matka, nikoli robot.

3. Nemusíte mít výčitky svědomí, když máte pocit, že ještě jednou uslyšíte za svými zády kňouravé: "mamíííí", a skončíte nevyhnutelně v Bohnicích. Odůvodnění viz předchozí bod.

4. Nemusíte mít výčitky svědomí, když dítěti potajmu sníte čokoládu, kterou dostalo od babičky. Máte přece na srdci jeho zdraví chrup, takže se v podstatě obětujete.

5. Nemusíte mít výčitky svědomí, když si dopřejete vášnivý sex (pokud na něj náhodou najdete čas, energii i dostatek soukromí). Ačkoli je to pro některé matky nepochopitelné, vaše tělo i po porodu patří stále vám.

6. Nemusíte mít výčitky svědomí, když na vánoční besídku svého dítěte koupíte sušenky, zatímco ostatní matky se vytasí s nazdobenými perníčky a domácím cukrovím. Mateřská láska se neměří na hodiny strávené u trouby. Navíc ony budou mít z nočního pečení kruhy pod očima a vy ne.

7. Nemusíte mít výčitky svědomí, když odmítáte vozit dítě na deset kroužků týdně. Neřízená a neorganizovaná hra je často naučí mnohem víc a hlavně k dětství patří.

8. Nemusíte mít výčitky svědomí, když jste se brzy po porodu vrátila do práce. Nikde není psáno, že pracující matky milují svoje dítě méně než ty, co jsou s ním od rána do večera.

9. Nemusíte mít výčitky svědomí, když se do práce v dohledné době vrátit nehodláte a mateřskou si moc užíváte. Nikdy není psáno, že pracující matky milují svoje dítě více než ty, které zůstanou několik let na mateřské dovolené.

10. Nemusíte mít výčitky svědomí, když vám občas ujedou nervy a ječíte na všechny kolem sebe, včetně dětí. Četné výzkumy dokázaly, že dokonalé matky neexistují.

11. Nemusíte mít výčitky svědomí, když se nemůžete zúčastnit tříminutového tanečního vystoupení své dcery, nebo okresního fotbalového zápasu svého syna. Podobných akcí už jste několik desítek absolvovala a několik dalších desítek absolvovat budete. A vaše děti si to budou velmi dobře pamatovat.

12. Nemusíte mít výčitky svědomí, když si přes den zdřímnete místo toho, abyste uklidila dům. Můžete vsadit své boty, že vaše děti ocení mnohem více odpočinutou a dobře naladěnou matku než umytá okna.

13. Nemusíte mít výčitky svědomí, když si jdete večer sednout s přáteli, místo toho, abyste ukládala dítě do postele a četla mu pohádku na dobrou noc. Možná to pro vás bude překvapením, ale pupeční šňůra mezi vámi a vaším dítětem byla přestřižená okamžitě po porodu, takže se skutečně můžete pohybovat i bez svého potomka.

14. Nemusíte mít výčitky svědomí, když vás jedno z vašich dětí aktuálně štve víc než to druhé. Buďte ujištěna, že následující den se role obrátí.

15. Nemusíte mít výčitky svědomí, když dítě posadíte na půl hodiny před televizi, zatímco vy si projdete maily i Facebook. Užili jste si to oba a o to jde!

16. Nemusíte mít výčitky svědomí, když si v neděli pospíte déle. Vaše děti mají i tatínka, tak toho využijte.

17. Nemusíte mít výčitky svědomí, když vám není dobře, lehnete si a stůněte. Bohužel se jedná o značně utopickou situaci, protože většina matek je schopna po čelním střetu a autobusem okamžitě vstát a reagovat na otázku: "Co bude k obědu?"

18. Nemusíte mít výčitky svědomí, když se čas od času rozpláčete před dětmi. Vaše děti potřebují rodiče, nikoli žulové balvany.

19. Nemusíte mít výčitky svědomí, když vás domov není vždy stoprocentně čistý. Cvičíte tak imunitní systém svých dětí a nezapomeňte tuto skutečnost několikolikrát zdůraznit před všemi návštěvami.

20. Nemusíte mít výčitky svědomí, když vám dojde trpělivost. Věčně usmívající se matky jsou buď psychicky nemocné, užívají ve velkém prozac, nebo jsou vynikající lhářka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší zátěží pro nervy rodičů jsou tři děti
7 věcí, o kterých ženy tvrdí, že nebudou dělat (než se stanou matkami)
17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí
6 nejužitečnějších tipů pro pracující matky
Mateřský slovník: 15 nejpoužívanějších výrazů