Menu
Úvod  › 

6 nejužitečnějších tipů pro pracující matky

Na mateřské dovolené nemusíte jen přebalovat a krmit děti kašičkami, ale můžete rozjet i zajímavou kariéru. Nabízíme vám vyzkoušené tipy, jak na to.

Možná patříte do té skupiny matek, kterým zcela stačí ke štěstí žvatlající potomci a návštěva místního hřiště (a přirozeně na tom není nic špatného), ale stále více žen hledá způsob, jak by se mohly realizovat na mateřské dovolené. Skloubení práce s dětmi má celou řadu výhod: Kromě toho, že si vylepšíte finanční situaci, zůstanete v kontaktu s profesním světem a v neposlední řadě výzkumy ukazují, že děti pracujících matek jsou samostatnější. Na druhou stranu není jednoduché najít rovnováhu mezi starostí o děti, domácnost a prací. Pokud jste se tedy rozhodla rozšířit řady pracujících matek, budou se vám hodit následující tipy:

1. Určete si vlastní hranice

V první řadě byste si měla ujasnit, kolik času jste reálně schopná a ochotná své práci věnovat. Za jakých podmínek budete schopná pracovat (potřebujete například home office, nebo jste schopna dojíždět do kanceláře?), stejně jako to, zda byste se chtěla vrátit na své původní místo, nebo začít v novém oboru od začátku. Dobrá rozvaha na začátku vám ušetří zklamání v budoucnu, až byste například zjistila, že nestíháte uspokojivým způsobem práci ani rodinu. Nastavte si své osobní hranice a podle nich hledejte profesní uplatnění.

2. Flexibilita home office

I když se postoj firem k pracujícím matkám pomalu lepší, jde opravdu o velmi pozvolnou a nenápadnou změnu. Nepočítejte proto s tím, že váš dosavadní zaměstnavatel padne nadšením do mdlob nad vaší nabídkou, že nastoupíte na zkrácený úvazek. Pokud tuto variantu zavrhne, nemusíte se naděje na práci při mateřské nutně zříkat. Vyzkoušejte si výhody podnikání z domova. K provozování eshopu, nebo malé rodinné firmy nepotřebujete prakticky nic. Stačí vám jen dobrý nápad a chuť podnikat. Kancelář i provozovnu vám nahradí kvalitní webové stránky. A ani za vytvoření webových stránek nemusíte platit. Například webhostingová společnost Banan.cz nabízí profesionální webhosting, k tomu tvorbu webových stránek šitých na míru zákazníkovi a kompletní administrování obsahové části webu zcela zdarma.

3. Komunikujte

Znáte pořekladlo o tom, že "líná huba, holé neštěstí"? U pracujících matek to platí dvojnásob. Protože platí, že dostanete jen to, o co i řeknete, nebojte si říct o cokoli. Ať už jsou to lepší pracovní podmínky, ocenění vašeho výkonu, nebo kontaktování klientů. Neměla byste se ale ani stydět požádat svého partnera a větší děti o pomoc s domácností. Vaše děti se tak alespoň naučí větší samostatnosti a partner získá představu, kolik je s údržbou domácnosti práce.

4. Mějte čas být matkou

Rozjelo se vám podnikání víc, než jste předpokládala a jste ve svém oboru úspěšná? Potom budete mít možná tendenci podlehnout kariérnímu volání a věnovat práci veškerý volný čas. Uvědomte si však, že vaše děti budou malé jen jednou a s odstupem času by vás jejich zanedbávání mohlo mrzet. Udělejte si proto dostatek času i na to, abyste pro ně byla skutečnou matkou, věnovala se jim a trávili jste čas společně.

5. Poučte se z ostatních matek

Obklopte se jinými pracujícími matkami a inspirujte se u nich. Každá pracující matka zná triky a fígle, které vám mohou být velmi užitečné. Kromě toho vám mohou posloužit kontakty i informacemi, k nimž byste se jinak musela pracně probojovávat. Navíc vás bude spojovat vědomí, že jste na jedné lodi a můžete si být vzájemně prospěšné a užitečné.

6. Chovejte se strategicky

Předtím, než uděláte jeden krok, už promýšlejte druhý. Uvědomte si, že vaší největší slabinou je nedostatek času a každá vaše minuta je tak drahá, že jí nemůžete promarnit. Snažte se tedy propojit co nejvíce cest, pochůzek a úkolů, abyste si ušetřila čas. Na pomoc si vezměte diář a snažte se svůj týdenní program rozvrhnout tak, abyste například všechny pochůzky vyřídila během jednoho dne, kdy se vydáte do města, a nemusela tak ztrácet čas zbytečnými dvěma cestami navíc. Stejně tak si vyčleňte čas, kdy se odpojíte z facebooku, skypu a dalších "žroutů" času, a budete pouze a jen pracovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 způsobů, jak ušetřit čas
5 kroků pro život na volné noze
6 vět, které v práci nikdy neříkejte
5 způsobů, jak vydělat na svých koníčcích