Menu
Úvod  › 

20 zdravotních tipů, které byste měli znát

Každý lékař má svůj vyzkoušený tip nebo doporučení, které se mu osvědčilo u většiny pacientů. Magazín Health vyzpovídal dvacet zdravotníků a tady jsou jejich rady.

1. Uvědomte si, že tenhle hamburger, řízek, špagety nejsou tím posledním jídlem ve vašem životě. Budete mít ještě tisíc příležitostí si vychutnat jejich chuť. Není proto nutné spořádat jich co nejvíce za co nejmenší časový úsek.

2. Zahoďte veškeré knihy o dietách a zdravé výživě. Stačí, když si ke každému jídlu přidáte co nejvíc ovoce a zeleniny a budete se řídit jednoduchým pravidlem: čím víc barev je na talíři, tím lépe.

3. Zapomeňte na drastickou dietu či hladovku. Neexistuje na světě člověk, kterému by dlouhodobě pomohla. Je to sice nepopulární prohlášení, ale ničím jiným než omezením kalorického příjmu a zvýšením tělesné zátěže zkrátka nezhubnete.

4. Kdykoli a kdekoli je to možné, minimalizujte svou spotřebu soli. Nadměrný přísun soli zvyšuje krevní tlak a tím i riziko srdečního záchvatu.

5. Pro své zdraví nemůžete udělat nic horšího než sami stanovit svou diagnózu. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, konzultujte je se svým lékařem nikoli v internetové diskusi.

6. Pravidelným používáním mezizubního kartáčku a zubní nitě snížíte několikanásobně riziko výskytu zubního kazu i zánětu dásní.

7. Dejte si do pořádku svůj citový život. Je dokázáno, že nevyřešené psychické problémy či stres se odrážejí v konkrétních zdravotních problémech těla.

8. Jednou za měsíc si ve sprše prohlédněte svá mateřská znaménka. Jakákoli změna je důvodem k okamžité návštěvě lékaře.

9. Udržujte ve formě nejen své tělo ale i mozek. Skládejte puzzle, hrajte logické hry, luštěte hlavolamy a nezapomeňte na dostatek pohybu, který váš mozek okysličuje.

10. Zajímejte se o svou rodinnou anamnézu. Znalost vážných onemocnění, která prodělali vaši přímí příbuzní, vám může významně pomoci v prevenci.

11. Zbavte se přebytečných kilogramů hned. Čím víc to budete odkládat, tím to bude těžší, protože postupem času se metabolismus zpomaluje.

12. Investujte do dobrých a kvalitních bot, ušetříte si tak budoucí bolesti nohou i zad.

13. Nestyďte se mluvit se svým lékařem o jakýchkoli problémech, které vás trápí. Ostych v případě zdravotních komplikací není na místě a navíc může odvést lékaře od správné diagnózy.

14. Zdá se vám chřipka příliš banální na to, abyste kvůli ní zůstávali v posteli? Uvědomte si, že každou nedoléčenou nemoc si vaše tělo pamatuje, oslabuje jej a účty za své nezodpovědné chování budete platit v tu nejméně příhodnou dobu.

15. Nezamlčujte před lékařem užívání jakýchkoli léků či potravinových doplňků. Jen on sám nejlépe ví, jestli se jejich účinek neruší s těmi, které vám hodlá předepsat.

16. Zapamatujte si, že postel slouží pouze ke spánku a sexu, pokud v ní děláte cokoli jiného (jíte, sledujete televizi, povalujete se), nemůžete se divit, že máte problémy se spaním.

17. Pokud do svého programu zařadíte každodenní pohyb, budete hubnout prakticky sami od sebe. Svaly totiž spalují mnohem víc než tuk.

18. Nezapomínejte na pokrývku hlavy, pokud se pohybujete na slunci. Chránit se opalovacím krémem už se většina lidí naučila, nicméně značné procento se stále mylně domnívá, že klobouky proti slunci jsou výsadou malých dětí.

19. Mhouření očí skutečně není dostatečnou korekcí vaší krátkozrakosti.

20. Pořiďte si domácího mazlíčka. Lidé, kteří chovají nějaké zvíře jsou nejen psychicky vyrovnanější ale i objektivně zdravější než ostatní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Pro lepší zdraví