Menu
Úvod  › 

Zranění penisu: Co vás může potkat?

Užíváte si bezstarostného sexu, najednou se ozve zlověstné lupnutí nebo jiný nezdravý zvuk a vám je jasné, že máte velký problém. Co všechno může postihnout váš penis?

I když vám to může připadat neuvěřitelné, odborníci dělí zranění penisu na záměrná a náhodná. Náhodná jsou taková zranění, která jsou důsledkem nehody, za záměrnými pak stojí sebepoškozování nebo ještě častěji aktivita bývalých partnerek či současných žárlivých. I přes několik mediálně provařených případů amputace jsou záměrná zranění penisu v západních zemích spíše výjimkou, mnohem častěji k nim dochází ve východních kulturách. Dvěma nejčastějšími typy zranění penisu přitom zůstává jeho fraktura a amputace.

Fraktura penisu

K fraktuře penisu dochází, když na ztopořený penis působí mimořádná síla. To, co se nazývá frakturou (i když v penisu se přirozeně žádná kost nenachází), je ve skutečnosti natržením tunica albuginea kavernózních těles, tedy topořivých tělísek, které jsou při erekci velmi napjaté a relativně snadno tak dojde k jejich roztržení. I když jde o poměrně neobvyklé zranění, většinou k němu dochází během pohlavního styku. Ve tří čtvrtinách dojde k poškození na jedné straně penisu, v patnácti procentech případů jsou postižené obě strany, v deseti procentech je potom poškozena i močová trubice.

Máte strach, že případnou frakturu penisu nepoznáte? Nemusíte si dělat starosti. Frakturu doprovází zlověstný praskavý zvuk, následuje velmi intenzivní bolest, okamžitá ztráta erekce a utvoření obrovské podlitiny. Pokud jste si poškodili i močovou trubici, budete i krvácet.

Přivodili jste si frakturu penisu? Pomoc by měla přijít co nejrychleji, aby bolest a poškození bylo co nejmenší. Klíčovými faktory v léčbě zlomeného penisu je tlumení bolesti, ledové obklady, znehybnění a protizánětlivé léky. Tato léčba zajistí uspokojivý výsledek u přibližně osmdesáti procent pacientů, ale u zbytku přetrvávají bolest a deformace penisu mohou vést k obtížím při sexu.

Pokud není močová trubice poškozená, léčba se soustřeďuje na topořivá tělíska. Rozsáhlé statistiky poúrazových stavů nejsou k dispozici, nicméně při studii sedmnácti pacientů s tímto typem úrazu se ukázalo, že pouze dva měli v budoucnu problémy s pohlavním stykem a erekcí, zbytek zranění byl bez následků.

Amputace penisu

O amputaci penisu mluví odborníci v případě, že je zcela odstraněna část penisu nebo celý penis. Jde o zranění, které je obvykle spojeno s velkým afektem, žárlivostí, nebo duševní poruchou.

Okamžitá ztráta krve může být velmi drastická a život ohrožující, zejména pokud jde o amputaci ztopořeného penisu. Úspěšný chirurgický zákrok je schopen udržet penis v životaschopném stavu, nicméně k operaci musí dojít co nejrychleji. Cílem lékařů je obnovit délku penisu a co nejvíc jeho funkcí. Protože ve většině případů nejsou poškozené nervy v topořivé tkáni, erektivní funkce penisu zůstává často zachována.

Pokud má být zachována alespoň určitá úroveň citlivosti, je nutné použití mikrochirurgie. Mikrochirugie se také používá při rekonstrukci močové trubice (je využívaná k močení i ejakulaci), kde představuje prakticky jedinou možnost, jak zachovat její funkčnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které o svém penisu ještě nevíte
Váš penis: Jak s vámi bude stárnout
Velikost penisu: Co můžete čekat?