Menu
Úvod  › 

Podpořte vývoj dětského mozku

První roky jsou pro vývoj mozku vašeho dítěte naprosto klíčové. Pokud mu chcete napomoci, inspirujte se následujícími tipy.

Právě teď je nejlepší doba na to, abyste podpořili vývoj mozku svého dítěte. Ve skutečnosti se tři čtvrtiny mozku vyvinou v prvních několika letech života. I když je trh zaplavený drahými hračkami, které slibují rozvíjet schopnosti a intelekt vašeho dítěte, investice do nich z vašeho dítěte rozhodně génia neudělá. Tady jsou tipy, jak můžete k rozvoji mozku přispět vy sami:

1. Všechny děti jsou dychtivé učit se. Nabízejte dítěti jednoduché aktivity a hračky (vynikající jsou například nejrůznější stavebnice či kostky), které rozvíjí kreativitu mozku a pomáhají dítěti zlepšovat jemnou motoriku.

2. Základem je správná výživa: Omega-3 mastné kyseliny představují základní stavební jednotku mozku. Mozkové buňky jsou tvořené nenasycená mastná kyselina DHA, která tvoří až dvacet procent šedé kůry mozkové. Omega-3 mastné kyseliny jsou přítomné v mateřském mléku (i ve většině umělých mlék), jakmile ale dítě přejde na pevnou stravu, je nutné jejich dostatečný přísun hlídat.

3. Často se dotýkejte. Pro malé děti je hmat zcela stěžejním smyslem. Právě hmat je prvním nástrojem, kterým dítě poznává svět kolem sebe a učí se jej znát. Dotek také poskytuje pocit bezpečí, který všechny děti potřebují k tomu, aby se rozvíjely a učily. Je proto naprosto klíčové ukazovat mu v každém okamžiku svou lásku. Váš láskyplný vztah se stane předlohou pro jeho budoucí interakce a vztahy. Chvalte ho a poskytujte mu pozitivní zpětnou vazbu. Pocit bezpečného zázemí ho bude motivovat, aby se rozvíjelo a učilo.

4. Děti mají od narození dobrý sluch a už novorozenci zbožňují hudbu. Pouštějte mu hudbu, poslouchejte společně skladby a hlavně si dodejte odvahy a zpívejte mu. Zpívání stimuluje dětský mozek a pomáhá mu rozvíjet jazykové schopnosti. Navíc vědci dokázali, že rytmus hudby je spojený s matematickými schopnostmi v pozdějším životě.

5. Rozesmívejte ho. Smích stimuluje rozvoj mozku a pokud budete s dítětem hrát různé drobné hry, které ho rozesmějí, rozvíjíte v něm i smysl pro humor.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tajných funkcí mozku
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
5 jídel, která nakrmí váš mozek
Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět