Menu
Úvod  › 

Z náročného povolání ztloustnete

Lidé, kteří pracují ve stresujícím povolání, jsou mnohem obéznější a mají větší břicho než ostatní. Ukázal to nový výzkum.

Zaměstnanci pracující ve stresujícím zaměstnání jsou mnohem silnější než jejich kolegové, kteří prožívají v zaměstnání méně stresu. Lidé ve stresujícím zaměstnání mají průměrně o čtyři kila víc než jejich vrstevníci.

Už dávno byla prokázána souvislost mezi stresujícím zaměstnáním a kardovaskulárním onemocněním, obezitou, depresí a dalšími chronickými zdravotními problémy. Vědci se ale teď zaměřili na zkoumání důsledků krátkodobého a dlouhodobého stresu spojeného se zaměstnáním. Při výzkumu, o kterém informoval magazín Science Daily, měřili odborníci BMI téměř tří tisíc zaměstnanců. Šlo převážně o muže ve středním věku s vysokoškolským vzděláním.

Stres a televize

Respondenti odpovídali na otázky ohledně jejich jídelníčku, míry stresu v zaměstnání a volnočasových aktivit. Krátkodobý stres byl spojený s nejistotou ohledně stálosti zaměstnání a strachu z nezaměstnanosti. Chronický stres byl spojený s množstvím zodpovědnosti, kontrol a celkové náročnosti vykonávané práce.

Výsledky výzkumu neprokázaly žádnou spojitost mezi krátkodobým stresem a váhou, ale v případě chronického stresu byla situace zcela jiná. Zaměstnanci, kteří měli větší zodpovědnost, vážili v průměru o čtyři kilogramy více něž jejich kolegové s menší zodpovědností. Tato skutečnost měla na váhu větší vliv než věk, rasa, nebo příjem.

Nicméně vliv stresu na hmotnost zmizel, pokud respondenti změnili své volnočasové aktivity a omezili sledování televize. Největší vliv z tohoto pohledu mělo právě sledování televize. Odborníci předpokládají, že lidé se stresujícím zaměstnáním si chtějí doma co nejvíc odpočinout a činí tak nejčastěji před televizí. Jenže jiné výzkumy zase prokázali, že lidé, kteří se dívají na televizi víc než tři hodiny denně, mají o více než šest kilogramů větší hmotnost, než lidé, kteří sledují televizi méně než dvě hodiny denně.

Čím většímu stresu jsou lidé vystaveni, tím větší klid chtějí mít doma a tím méně jsou aktivní. Jenže s obezitou je spojena celá řada zdravotních problémů. Pro zaměstnavatele je tudíž výhodnější zaměstnávat "hubenější" pracovníky, kteří nemají tolik absence jako obézní. Náklady na obézního zaměstnance jsou totiž víc než třikrát vyšší než na pracovníka s normální váhou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čím větší břicho, tím menší mozek
Velikost penisu: Co můžete čekat?
Závislost na jídlu z fast foodů: Nová diagnóza