Menu
Úvod  › 

7 chyb, které dělají rodiče při výchově

Lhaní, neshody ve výchově, úplatky a nedůslednost. Následujících sedm chyb patří mezi největší, které rodiče mohou udělat. Čtěte, čeho se vyvarovat.

1. Lžete mu.

Je úplně jasné, že srdceryvná scéna, kdy se na vás dítě ráno před odchodem do školky věší a má hysterický záchvat, je o nervy. Jenže pokud se uchýlíte ke lži a bude například dítěti tvrdit, že bude ve školce jen malou chvilku, i když dobře víte, že tam stráví celý den, škodíte sami sobě. Ztratíte totiž důvěru dítěte a jeho přesvědčení v budoucnu bude mnohem těžší.

2. Neshodnete se.

Jednu z nejhorších chyb, které můžete při výchově dítěte udělat, je neshoda mezi vámi a vaší partnerkou. Ví vaše dítě, že to, co mu neprojde u jeho matky, vy odpustíte? Buďte ujištěni, že toho okamžitě využije. Je naprosto zásadní, abyste se v názorech na výchovu shodovali a měli jste i stejně nastavené hranice, co je ještě přípustné a za co už bude následovat pokárání nebo trest.

3. Podplácíte.

Klasická situace: vaše dítě nechce za žádnou cenu sníst oběd a vy, ve snaze uchránit své pocuchané nervy, mu slíbíte, že po obědě dostane kousek čokolády. Jenže se můžete vsadit, že při příštím obědě ji bude vyžadovat zase, pak to zkusí i u večeře a vy záhy zjistíte, jaký jste si na sebe upletli bič.

4. Nejste důslední.

Vydali jste jasný zákaz, aby si váš potomek hrál s vaším telefonem. Kdykoli se ho dotkne, důrazně mu dáváte najevo, že toto chování nehodláte respektovat. Pak ale jednoho dne chcete mít klid, nemáte náladu na napomínání a risknete i hry s telefonem. Těžko se pak ale můžete divit, že to příště zkusí znovu a nebude na vaše napomínání reagovat, protože bude spoléhat na to, že svá vlastní pravidla porušíte znovu.

5. Ztratíte nervy.

Je jasné, že trpělivost každého rodiče je velmi omezená a děti jsou mistři v jejím vyčerpávání. Ve vzteku jim ale snadno můžete říci (případně i udělat) něco, čeho budete později litovat. Místo toho, abyste na dítě řvali a uchylovali se k podobnému zkratkovitému jednání, raději jej pošlete do jeho pokoje a dejte si několik minut, aby z vás mohl vztek vyprchat.

6. Čekáte příliš dlouho.

Napomenutí nebo trest musí přijít bezprostředně poté, co se dítě nevhodně zachová. Nemá smysl trestat dítě několik hodin po jeho provinění, protože děti si nedokáží spojit příčinu a následek, pokud je mezi nimi příliš dlouhá časová prodleva. Pokud tedy chcete, aby vaše pokárání, případně trest, měly adekvátní výchovný účinek, musí následovat okamžitě.

7. Moc mluvíte.

Děti nejsou zmenšenou verzí dospělých. Dlouhé vysvětlování nebo napomínání nemá téměř žádný účinek, protože dítě nedokáže udržet pozornost. Stačí jedna věta: "Sladkosti před večeří nedostaneš." Dvouletému dítěti nevysvětlujte, co je to zubní kaz, zdravý životní styl a podobně. Pokud chcete, aby dítě skutečně danou informaci vstřebalo, musí být stručná a výstižná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti
Test: Jak vychováváte své děti?
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy