Menu
Úvod  › 

Atraktivní muži: Co se líbí ženám?

Zda vás ženy vnímají jako atraktivní, či nikoli, je záležitostí několika faktorů. Víte, co rozhoduje o tom, jestli budete playboy nebo tuctový týpek?

To, že se vám někdo líbí, nebo vy se líbíte jemu, berete nejspíš jako přirozenou věc, jenže nejmodernější studie odhalili, že atraktivita je vlastně jen souborem několika faktorů. A to faktorů poměrně nečekaných. Jaké věci tedy rozhodují o tom, zda vás ostatní vnímají jako přitažlivé, či nikoli?

Vůně

Většina mužů i žen je ochotna vynaložit poměrně značné prostředky za svou kosmetiku a parfémy. Jen málokdo ale tuší, že právě kosmetickými prostředky maskujete svou přirozenou vůni, která se, podle vědců, jeví druhému pohlaví jako nejpřitažlivější. Například výzkum Karla Grammera a Elizabeth Oberzaucherové zjistil se zabýval vlivem tělesné vůně na sexuální přitažlivost. Vědci zjistili, že ženy, které ovulují, vylučují feromony. Ty potom zase zvedají u mužů hladinu testosteronu a vzbuzují jejich zájem. To samé ale platí i naopak. Muž s výrazně mužnou vůní (disponují jí ti s vyšší hladinou testosteronu) se jeví ženám mnohem přitažlivější. Sexuální terapeuti se shodují, že vůně hrála v evoluci a utváření pojmu atraktivity mnohem větší roli, než lidé vůbec tuší. Jsme schopni rozpoznat přibližně deset tisíc vůní, ale většinu z nich vnímáme jen podvědomě.

V jedné z nedávných studií vědecký tým pod vedením doktora Bermana nechával přivonět ženy k mužským tričkům. Téměř všem ženám připadaly nejatraktivnější trička mužů, jejichž MHC (soubor genů vztahujících se k imunitnímu systému) byl odlišný od jejich vlastního. Podle Bermana je to způsobeno naší podvědomou touhou vybrat si partnera s odlišným imunitním systémem, protože se tak zvyšuje pravděpodobnost, že naši potomci přežijí.

Hlas

Napadlo vás někdy, že si vás ženy vybírají podle hlasu? V experimentu provedeném na State University of New York pouštěli vědci hlasové ukázky mužům i ženám a respondenti poté měli označit hlasy opačného pohlaví, které jim připadaly přitažlivé. U mužů jasně vítězily hlasy žen, které právě ovulovaly. U žen zase muži s hlubšími hlasy, které si ženy podvědomě spojovaly s mužností a schopností zplodit potomky.

Rysy tváře

I když je těžké zjistit, co odlišuje průměrnou tvář od té atraktivní, vědci se o to neustále pokoušejí. Výzkum provedený na University of Nebraska Medical Center, vedený Kendrou Schmidovou, se pokoušel zjistit, jaké faktory přispívají k tomu, že ostatní lidé považují vaši tvář za atraktivní. Nejdůležitějším z nich byla symetrie. Schmidová zjistila, že ideálním poměrem délky a šířky obličeje, je 1,6. Tváře s tímto poměrem byly respondenty shledány jako nejatraktivnější. Takový poměr tváře má například Brad Pitt.

Finanční stabilita

Pokud si můžete hlavu ukroutit nad tím, co vaše sexy kolegyně vidí na pupkatém dědkovi z vedení, vězte, že se jen nechává vést svými biologickými pudy. Dokazují to výsledky studie, v níž vědci ukazovali ženám fotografie mužů a žádali je o posouzení atraktivity. I když jim ukázali s časovým odstupem dvě fotografie stejného muže, ženy vnímaly jako výrazně atraktivnější tu, která ukazovala na to, že má daný muž vysoký příjem a je finančně zajištěný. Podle vědců to ale není způsobené ženskou vypočítavostí, ale evolučně podmíněnými tendencemi zajistit svým potomkům co největší šanci na přežití.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ženy nechtějí, aby muži věděli
Starší žena a mladší muž: Může to fungovat?
5 věcí, které chtějí muži v posteli slyšet
Test: Líbíte se ženám?