Menu
Úvod  › 

Čím větší břicho, tím menší mozek

Pěstujete si hrdě svůj pivní pupek? Víte ale, že se vám spolu s rostoucím břichem zmenšuje mozek? Zjistili to vědci při nedávném výzkumu.

S každým kilem, které se vám usadí na břiše, se vám o kousek zmenší mozek. Tento závěr vyplývá z nového výzkumu, který zjistil, že starší osoby, které jsou obézní nebo mají nadváhu, mají významně méně mozkové tkáně než lidé s normální váhou.

"Mozky obézních lidí vypadaly o šestnáct let starší než mozky jejich zdravých vrstevníků. U lidí s nadváhou vypadal mozek o osm let starší," říká neurolog Paul Thompson, autor výzkumu, který byl publikován v Human Brain Mapping.

Největší ztráta postihovala frontální a temporální část mozku, což jsou oblasti, které zodpovídají například za rozhodování a paměť. Výzkumníci tvrdí, že jejich závěry mají velký význam pro sdalší výzkum stárnutí, nadváhy, ale například i Alzheimerovy choroby.

"Snažíme se chránit naše těla a mozky před stárnutím a obezita je jedním z faktorů, které je právě urychluje. Spolu se znečištěním, kouřením a alkoholem patří mezi ty nejrizikovější," říká Paul Sandberg, profesor na University of South Florida Center for Aging and Brain Repair.

Podle údajů amerického Naional Center for Health Statistics je nyní třicet procent dospělých Američanů obézních a téměř čtyřicet procent z nich má nadváhu. Přitom jde právě o faktory, které zvyšují riziko diabetu typu 2, rakoviny a srdečního onemocnění. Kromě toho se ale u lidí s nadváhou objevují i kognitivní poruchy.

Právě závěry tohoto výzkumu napovídají, proč tomu tak může být. "Jde o první studii, která dokazuje souvislost organických změn mozku s nadváhou a obezitou," říká Thompson.

Vědci zkoumali snímky mozků čtyřiadevadesáti osob, které se už před časem zúčastnily studie kardiovaskulárních onemocnění. Žádný z respondentů netrpěl demencí nebo kognitivním poškozením. Vědci je sledovali následujících pět let a pokud se u kohokoli rozvinuly symptomy kognitivního poškození, byl ze studie vyřazen. Na konci studie výzkumníci zjistili, že obézní lidé měli o osm procent méně mozkové tkáně, lidé s nadváhou potom o čtyři procenta méně než lidé s normální váhou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Ze špatného manželství můžete onemocnět
7 jednoduchých testů vašeho zdraví
Signály těla, které nesmíte podceňovat