Menu
Úvod  › 

Překvapivý objev: Za opakované potraty může superplodnost

Potratila jste několikrát za sebou? Problém je v tom, že jste "superplodná" a vaše děloha umožňuje zahnízdění i těm embryím, která nemají šanci na přežití. Dokázal to nový výzkum.

Proč jsou některé ženy náchylnější k potratům než jiné? Na tuto otázku se snaží najít lékaři a odborníci najít odpověď už po celá desetiletí. Nové světlo do tohoto problému však vrhla nejnovější studie, během které vědci zjistili, že náchylnější k opakovaným potratům jsou takzvané "superplodné" ženy. Je tomu tak údajně proto, že jejich děloha je natolik "plodná", že se v ní uchytí prakticky každé embryo bez ohledu na to, zda je zdravé nebo ne.

"Posledních šedesát let lékaři věřili, že k potratům dochází zejména proto, že matčino tělo odmítne plod kvůli imunologickým rozdílům," uvádí Jan Brosens z University of Warwick, který výzkum vedl. "Nicméně výsledky našeho výzkumu dokazují něco jiného. Opakované potraty, podle nás, nejsou výsledkem neschopnosti ženy udržet těhotenství, ale spíše neschopnosti jejího těla bránit se oplodnění, která nemá naději na prosperování. To jinými slovy znamená, že děloha mimořádně plodných žen umožní zahnízdění i embryu, které není zdravé a nemá naději na další vývoj."

Potratem končí každé desáté těhotenství a jedno až dvě procenta párů má zkušenost s více než třemi potraty. Ve většině případů však nedokáží lékaři určit jejich příčinu. Nicméně právě nový výzkum tvrdí, že je tomu tak proto, že děloha dovolí zahnízdění i nezdravým embryím, místo toho, aby odmítla ty, které nemohou přežít a umožnila zahnízdění pouze zdravým embryím.

V rámci výzkumu vědci srovnávali ženy, které za sebou zkušenost s opakovanými potraty už mají, s těmi, které opakované potraty neprodělaly. Lékaři odebrali vzorky děložní sliznice a umístili do jejich blízkosti embrya s nízkou i vysokou kvalitou. Děložní sliznice žen, které potraty neprodělaly, embrya a nízkou kvalitou odmítla, zatímco sliznice "superplodných" žen umožnila zahnízdění i nekvalitních embryí.

Autoři výzkumu věří, že jejich závěry by mohly pomoci ženám, aby mohly nahlédnout na potraty novým způsobem, netrpěly pocity viny - a v neposlední řadě by se mohly pro lékaře otevřít nové možnosti léčby. "Mnoho žen, které prodělaly opakovaný potrat, má pocit, že jako matky selhaly, protože nejsou schopné udržet těhotenství," uvádí autoři studie. "Nicméně ve skutečnosti je tomu přesně naopak: Jsou mimořádně plodné a jejich tělo umožňuje zahnízdění i těm embryím, které nemají šanci na přežití."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?
Opakovaný potrat není překážkou úspěšného těhotenství
Chemické těhotenství: Noční můra všech těhotných
Pravda a mýty o potratu