Menu
Úvod  › 

Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?

Potratila jste a samozřejmě se nemůžete dočkat, až budete znova těhotná. Jak dlouho je nutné čekat, aby vaše další těhotenství neskončilo opět špatně?

Potrat je pro každou ženu velmi stresující zkušeností, která ve vás zanechá obavy, kdy a zda vůbec to zkoušet znovu. Nový výzkum ale ukazuje, že po potratu se můžete začít pokoušet o nové dítě téměř okamžitě.

Ještě nedávno Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučovala ženám, aby po potratu počkaly šest měsíců, než se začnou snažit o další těhotenství. Nyní však skotští vědci dokázali, že zdaleka každá žena nemusí čekat tak dlouho. Jejich studie se zúčastnilo 31 000 žen a vědci zjistili, že mezi ženami, které jednou potratily a otěhotněly dřív než za půl roku, porodilo pětaosmdesát procent zdravé dítě.

Při zvažování toho, kdy se začít snažit o další dítě, je podstatný především věk ženy. Odborníci tvrdí, že pro většinu žen přes třicet je extrémně důležité, aby se začaly znovu snažit co nejdřív. Důležitá je samozřejmě matčina zdravotní historie, emocionální pohoda a další faktory.

Nicméně odborníci se shodují, že ženy, které otěhotní do půl roku po potratu, mají vysokou šanci, že budou míst zdravé těhotenství bez komplikací. Čas, který by měly páry počkat s dalším početím po potratu, je předmětem vášnivé diskuse mezi zdravotnickými odborníky. Zatímco někteří lékaři tvrdí, že není důvod pro to, aby ženy s další těhotenstvím po potratu otálely, WHO doporučuje čekat minimálně šest měsíců.

"Naše závěry ukazují, že neexistuje jediný důvod, proč odkládat další těhotenství po potratu, který proběhl bez komplikací," říká autorka výzkumu Sohinee Bhattacharya. Vědci zjistili, že ženy, které otěhotněly do šesti měsíců po potratu, mají menší pravděpodobnost neúspěchu, než ty, které otěhotněly až po delší době. Kromě toho mají tyto ženy menší riziko císařského řezu, předčasného porodu a nízké porodní váhy dítěte.

Naopak odkládání dalšího těhotenství po potratu s sebou nese další rizika. "Ženy po pětatřiceti mají už výrazně větší problémy s otěhotněním a u čtyřicetiletých žen existuje o třetinu vyšší pravděpodobnost potratu. V pětačtyřiceti je potom riziko už padesátiprocentní. Každý další měsíc, který strávíte čekáním na další těhotenství, šance na úspěch klesá," uvádí autoři výzkumu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
Nejčastější příčiny potratu
Jak se vyrovnat s potratem
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky