Menu
Úvod  › 

Opakovaný potrat není překážkou úspěšného těhotenství

Ženy, které prodělaly několik potratů za sebou, mají stejnou pravděpodobnost, že donosí zdravé dítě, jako ostatní ženy. Ukazují to nové studie.

Ženy, které několikrát po sobě potratily, mohou být klidné. Podle lékařů mají stejnou pravděpodobnost, že porodí zdravé dítě, jako ženy, které nikdy žádný potrat neprodělaly. Potrat v časných stádiích těhotenství se objevuje u jednoho z pěti těhotenství. O opakovaném potratu mluví lékaři obvykle v případě, že žena prodělala potrat nejméně třikrát.

Opakovaný potrat postihuje přibližně jednu ženu ze sta. I přes to však mají páry, kterých se tato nepříjemná záležitost týká, stále velmi vysokou pravděpodobnost, že jejich budoucí těhotenství skončí úspěšně. Naprostá většina opakovaných potratů má neznámou příčinu a proto se velmi často nenasazuje ani žádná léčba.

Nyní ale mají vědci pro tyto páry konkrétnější informaci, která jim může pomoci ve snažení se o další dítě. Problematice opakovaných potratů se totiž v poslední době věnovaly hned dvě studie. Dánské studie, která byla provedená jako první, se zúčastnila tisícovka žen. Lékaři při ní zjistili, že přibližně dvě třetiny žen porodily minimálně jedno dítě v průběhu následujících pěti let poté, co byly evidovány na gynekologické klinice kvůli opakujícím se potratům. Naprostá většina z nich však úspěšně donosila dítě už v průběhu jednoho roku poté, co byly evidovány.

Druhou studii potom provedli nizozemští lékaři. Zúčastnilo se jí víc než dvě stě žen a zjistilo se, že více než sedmdesát procent žen otěhotnělo po roce snažení, osmdesát procent jich potom otěhotnělo do dvou let.

Podle autora nizozemského výzkumu poukazují jeho výsledky na to, že ženy, které absolvovaly opakovaný potrat, mají stejnou pravděpodobnost, že otěhotní a donosí zdravé dítě, jako ty ženy, které nikdy potrat neprodělaly. I když je opakovaný potrat pro ženu extrémně stresující, ženy, které ho prodělaly, se nemusí vzdávat naděje na úspěšné těhotenství.

Vědci doufají, že výsledky jejich studie dodají ženám s touto nepříjemnou zkušeností naději a povzbudí je v dalším snažení se o dítě. Celá řada párů je totiž po opakovaném potratu natolik vystresovaná, že snažení se o další dítě vzdává.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se vyrovnat s potratem
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?