Menu
Úvod  › 

Únosy, které se zapsaly do dějin

Neuvěřitelná chladnokrevnost, brutalita, sympatie oběti s únosci, nebo neskutečné náhody, které dovedly oběť po letech zpátky k rodičům. Představujeme vám únosy, které se nesmazatelně zapsaly do dějin.

Únos Mary McElroy

Psal se rok 1933, když se pětadvacetiletá Mary McElroyová koupala v domě svého otce a dovnitř vtrhla skupina maskovaných a ozbrojených mužů. Když jí donutili, aby šla s nimi ven, nebrala to stále ještě příliš vážně. Požádala je, aby se mohla nejprve usušit a obléci, pak se zeptala na výšku výkupného, kterou za ní budou chtít. Když se dozvěděla, že požadují šedesát tisíc, bezstarostně odpověděla, že stojí za mnohem víc. Únosci jí drželi ve sklepení jednoho opuštěného statku a po zaplacení výkupného ve výši třiceti tisíc dolarů ji propustili. Po měsíci byli tři ze čtyřech únosců zadrženi a uvězněni. Do tohoto okamžiku by na únosu nebylo nic mimořádného, nebýt toho, že se u Mary začal projevovat takzvaný Stockholmský syndrom, kdy oběť začne sympatizovat s únosci. Mary odmítla proti svým věznitelům vypovídat a jakkoli spolupracovat s policií. Projevovala sympatie ke svým únoscům a po jejich odsouzení trpěla mnoha nervovými záchvaty. O sedm let později spáchala sebevraždu a ve svém dopisu na rozloučenou napsala, že její únosci byli jediní lidé, kteří ji uměli ocenit.

Únos Bobbyho Greenlease

Jako mimořádně brutální se zapsal do dějin únos šestiletého Bobbyho Greenlease, při kterém únosci projevili neobyčejnou krutost a chladnokrevnost. Syna bohatého businessmana unesla přímo ze školy feťačka Bonnie Heady, která se vydávala za jeho tetu a tvrdila, že má chlapce vyzvednout, protože jeho matka dostala infarkt. Poté se i s dítětem připojila ke svému příteli Carlu Hallovi, odvezli svou oběť z města a poté ho zastřelili. Teprve pak poslali Bobbymu otci dopis, v němž požadovali šest set tisíc dolarů výkupného. Otec horentní sumu poslušně zaplatil. Chladnokrevní únosci shrábli peníze a odjeli do St Louis, kde je udala na policii prostitutka, které se Hall penězi pochlubil. Oba byli zatčeni a v roce 1953 popraveni. Našla se jen polovina výkupného.

Únos Johna Paula Gettyho III.

Vnuk amerického průmyslového magnáta, John Paul Getty III., vyrůstal v přepychu a rozmazlování a od časného věku se projevoval jako velmi problematický. 10. července 1973 byl unesen a únosci poslali jeho rodičům požadavek na sedmnáct milionů dolarů výkupného. Rodina však na tento požadavek nereflektovala, protože většina příbuzných se domnívala, že jde buď o nepodařený žert, nebo si únos John Paul zinscenoval sám, aby z rodiny vymámil nějaké peníze navíc. Po několika dnech se rodiče rozhodli zaplatit a chtěli si půjčit od dědečka Johna Paula, který měl peněz víc než dost. Jenže ten to odmítl s tím, že pokud zaplatí, rázem mu unesou všechny ostatní vnoučata a to nehodlá riskovat. Únosci uřízli své oběti ucho a poslali ho do redakce novin, aby jasně dokázali své úmysly. Nakonec se rodina s únosci domluvila na zaplacení výkupného ve výši tří milionů dolarů a John Paul byl po pěti měsících věznění propuštěn. Nicméně happy end se nekonal, protože John Paul po svém propuštění začal holdovat drogám.

Únos Carliny White

Naprosto neuvěřitelný příběh se odehrál v roce 1987. Carlina White byla v té době na světě pouhých devatenáct dní, když dostala vysoké horečky a rodiče jí přivezli do nemocnice. Tam jí převzala zdravotní sestra a rodiče poslala domů odpočinout si. Ale když jí přišli druhý den navštívit, dítě v nemocnici nebylo a o podezřelé zdravotní sestře také nikdo neslyšel. Dlouhých třiadvacet let nebyly o unesené holčičce žádné zprávy a rodiče už se smířili s tím, že ji nikdy neuvidí. Carlina však pojala v pubertě podezření, že žena, se kterou žije, není její pravá matka. Jistoty nabyla v okamžiku, kdy jí nebyla únoskyně schopná ukázat její rodný list. Mladá žena kontaktovala policii, ta brzy zjistila, o koho jde a spojila ji s rodiči.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejdrsnějších vězení světa
Co se děje s vaším tělem před a po smrti
7 nejabsurdnějších zákonů světa
Tipy proti vykradení bytu: Zachraňte svůj majetek!
5 herců, kteří zemřeli na place