Menu
Úvod  › 

Tipy proti vykradení bytu: Zachraňte svůj majetek!

Skamaraďte se se svými sousedy, odstraňte od oken cennosti, nikdy nedávejte klíče do schránky a ukliďte okolí svého domu. Následující tipy vás mohou uchránit od vykradení domu.

Odjíždíte na víkend, na služební cestu, nebo na dovolenou. Možná jdete jen ráno do práce. Až se ale vrátíte do svého domova, možná s hrůzou zjistíte, že jste měli nezvanou návštěvu, která vám byt dokonale vybílila. Vykradení bytů je stále častějším fenoménem a bytaři jsou stále drzejší: "Naše sousedy vykradli naprosto neuvěřitelným způsobem. Dostali se do bytu po lešení, které bylo postavené u balkónu a vybílili jim komplet celý obývák. Nejneuvěřitelnější na tom je, že to udělali v noci, zatímco majitelé bytu spali ve vedlejší místnosti," vypráví Lukáš Kopenec z Prahy. Dá se vůbec dělat něco, abyste vykradení bytu předešli? A co?

- Policisté tvrdí, že zlodějům velmi nahrává anonymita měst, kde lidé často ani neví, kdo s nimi bydlí ve stejném domě. Jednou z nejlepších preventivních zbraní proti vykradení bytu jsou dobré vztahy se sousedy. Právě oni mají největší šanci všimnout si, že se z vašeho bytu ozývají podivné zvuky, ačkoli vy jste před několika dny odjeli na dovolenou. Případně že někdo z vašeho bytu odnáší věci, i když jste stěhování neměli v úmyslu. Udržujte dobré sousedské vztahy a budete tak mít nejlepší hlídací službu.

- Začněte uvažovat o tom, že byste si pro důležité dokumenty pořídili malý sejf, do něhož byste je schovávali.

- Pokud trávíte hodně času mimo domov, zařiďte si automatický spínač minimálně dvou světel v domě. K tomu, aby váš opuštěný domov působil obydleně, je ideální, aby se spínaly světla v různých místnostech v různou dobu.

- Důsledně zavírejte okna a zamykejte dveře. Možná vám to zní jako zcela zbytečná rada, ale stále více se množí případy, kdy zloději využijí nepozornosti či lenosti majitele bytu. Vyběhnete si jen na malý nákup do večerky na rohu a necháte vchodové dveře pouze zaklapnuté, protože je na nich zvenčí "koule" místo kliky? Otevřít nezamčené dveře trvá zloději pouze několik sekund a sebrat pár cenností je otázkou méně než pěti minut. Stejně tak je pro zloděje skutečnou pozvánkou větračka v okně, zatímco vy jste v práci. Důsledné zavírání oken a zamykání dveří vám ušetří spoustu starostí do budoucna.

- Podle policejních údajů dojde k největšímu počtu vykradení bytů v době, kdy je většina lidí v zaměstnání. Uvědomte si, že zatímco vy vyděláváte, váš byt nebo dům je několik hodin bez dozoru. Tipaři často nahlížejí do oken a odhadují, kolik cenností se uvnitř nachází a zda bude kořist stát za to riziko. Pokud máte těsně u oken nejnovější hi-fi a domácí kino, je to pro nezvané hosty velké lákadlo. Snažte se proto cennější předměty domácnosti umístit tak, aby nebyly na první pohled do okna hned vidět.

- Snažte se, aby okolí vašeho domu bylo co nejpřehlednější a nenabízelo zlodějům zbytečně možnost úkrytu. Neupravené keře, množství předmětů, nepřehledná zahrada; to všechno hraje zlodějům do karet a poskytuje jim prostor k "práci."

- Nikdy nenechávejte vzkazy na dveřích. Jakmile přilepíte na dveře lísteček se vzkazem pro pošťáka/ souseda/ kamaráda, který se má zastavit, signalizujete tak zlodějům, že nejste doma a mohou se v klidu věnovat svým zájmům.

- Spousta lidí si nechává náhradní klíče v poštovní schránce, když odjíždí pryč. Považují to za pojistku, kdyby jedny klíče ztratili. Většina zlodějů to samozřejmě ví, takže do schránky jdou jako první.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Špína a násilí: Nejotřesnější letiště na světe
5 skrytých nebezpečí, která máte doma
Test: Co o vás vypovídá váš domov?
Test: Je váš domov bezpečný?