Menu
Úvod  › 

15 věcí, ze kterých by matky neměly mít špatné svědomí

Odmítáte kupovat dítěti značkové oblečení, baví vás vaše zaměstnání, nezvládnete početní úkoly ze základní školy, nebo se zamknete s manželem v ložnici. Z následujících patnácti věcí by matky neměly mít výčitky svědomí.

1. Vyjedete si na dovolenou jen se svým mužem.

Skutečně není žádná tragédie, když vaše děti stráví několik dní jen se svými prarodiči. A vy si zase vyzkoušíte, jaký je to pocit večeřet v restauraci, aniž byste musela lovit zpod stolu vřeštící potomky.

2. Nehlásíte se jako dobrovolnice do dětských center.

Je klidně možné, že všechny matky v okruhu několika kilometrů se zapojují do aktivit dětských center, hlásí se jako dobrovolnice a vůbec obětují svůj volný čas ve prospěch mateřským aktivit. To ale neznamená, že je to dogma a že i vy se musíte zapojovat do věcí, do kterých nemáte chuť, jen proto, že to dělají všechny supermatky.

3. Občas na své dítě zvýšíte hlas bezdůvodně.

Jistě, není to správné. Na druhou stranu nejste robot, máte své starosti a máte nárok na výbuch, který způsobí mimořádné emoční vypětí. To ovšem neznamená, že byste dítěti nemohla přiznat svou slabost a nemohla jste se omluvit za momentální zkrat.

4. Baví vás práce.

Skutečnost, že milujete své děti, neznamená, že nemůžete mít ráda svou práci. Ačkoli z toho má většina matek výčitky svědomí, není nic špatného na tom, že se těšíte do práce... zejména po propršeném víkendu, který jste byli nuceni strávit se svými otrávenými dětmi.

5. Odmítnete svému dítěti koupit značkové oblečení.

Je v pořádku, že odmítnete dát za dětské značkové oblečení, které je zhotoveno z přibližně stejného množství látky jako dva kapesníky, čtvrtinu své výplaty. I když se váš potomek v jistém věku domnívá, že bez značkové oblečení nemůže existovat, buďte ujištěna, že může.

6. Nespočítáte matematické úkoly ze základní školy.

Ovšemže to není důstojný okamžik, kdy zjistíte, že nejste schopna vyřešit početní úkoly obsahující trojčlenku a musíte se podívat na konec učebnice, abyste si přečetla řešení. Na druhou stranu; pokud jste mohla bez trojčlenky existovat doposud, zvládnete to i nadále. A svým dětem to samozřejmě říkat nemusíte.

7. Sníte dítěti čokoládu.

Večer vás přepadne mlsná a jediné, co se nachází ve vašem dosahu, je čokoláda, kterou dostal váš potomek od babičky. Berte to tak, že jste ho tak chránila před dětskou obezitou a vrtáním zubů.

8. Nechce se vám s dítětem do bazénu.

Chlorovaná voda je zabiják pro váš účes, v bazénu je vám zima a kromě toho má vaše dítě také otce, který s ním podobné radovánky může absolvovat. Takže si s tím nedělejte nejmenší starosti.

9. Necháte se chválit, za to, že ohřejete polotovar v mikrovlnce.

Vaše kuchařské zásluhy spočívají v tom, že jste koupila polotovar a zmáčkla "start" na mikrovlnné troubě. Kupodivu to vaše rodina nepoznala a teď chválí vaše kuchařské umění. Tak si to užjite.

10. Zamknete se v ložnici.

Zabouchnete dveře ložnice před jejich nevinnými tvářičkami, zamknete a rozhodnete si užít deset minut soukromí.

11. Vyšlete s nimi prarodiče na lední revue.

Pro vás by to bylo utrpení, ale oni si to s nimi užijí, tak kde je problém?

12. Nechcete si pověsit výkresy svých dětí do obýváku.

Samozřejmě, že vaše děti jsou nepřekonatelní umělci a jejich výtvory jsou skvělé. Pokud to ale není vaše svobodná vůle, nemusíte s nimi vylepit celý obývací pokoj.

13. Odmítnete pustit podesáté za den Krtka.

Při znělce pohádky Krtek a kalhotky se vám ježí všechny chlupy a dostáváte osypky. Právě jste ale v období, kdy vaše dítě miluje Krtka a dožaduje se ho pořád dokola. V rámci zachování své psychické rovnováhy odmítnete... a nikdo vám to nemůže vyčítat.

14. Podesáté za den pustíte Krtka.

Ze stejných důvodů podesáté za den pustíte Krtka, protože chcete mít alespoň pět minut klid. Ačkoli to není příliš výchovné a psychologové by vás raději viděli u čtení pohádek.

15. Sedíte a čtete si.

Pokud jste jako většina matek, budete z toho mít výčitky svědomí. Tím spíš byste si měla několikrát do týdne sednout a chvilku si číst, nebo si užít v klidu koupel. Bude to užitečné pro vás i vaše nejbližší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pracující matky: Jak skloubit práci a rodinu
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
7 způsobů, jak se stát šťastnější matkou
Test: Jaká jste matka?