Menu
Úvod  › 

7 nejabsurdnějších zákonů světa

V Řecku nesmíte hrát videohry, ve Francii pojmenovat prase Napoleon a ve Svazijsku zase zakazují dívkám nosit kalhoty, protože se to nesluší. Představujeme vám nejabsurdnější zákony světa.

1. Čína: Zákon jednoho dítěte

Jde sice o jeden z nejznámějších zákonů tohoto seznamu, ale zároveň jeden z nejkontroverznějších. Platí od roku 1987 a jeho cílem je zpomalit a snížit růst čínské populace. Ten pár, který se rozhodne porušit zákon a pořídí si více dětí než jedno, se musí připravit na postihy ve formě zvýšených daní, speciálních poplatků a podobně. Zákon jednoho dítěte v praxi vede k tomu, že se rodiče zbavují dívek, aby měli zajištěného nástupce a v současné době připadá na sto dívek sto čtrnáct chlapců.

2. Řecko: Zákaz elektronických her

Tento zákon vstoupil v platnost v roce 2002 a nejprve zakazoval pouze videohry v internetových kavárnách jako prevenci proti hazardnímu hráčství. Nicméně o rok později byl opraven a zakázal všechny elektronické hry. Zákonodárci totiž usoudili, že by bylo příliš obtížné odlišit ilegální gambilng od neškodných her, jako jsou například šachy online.

3. Francie: Prase se nesmí jmenovat Napoleon

Jedním z nejabsurdnějších světových zákonů je ten, který platí ve Francii. Posmrtnou úctu generálovi a císaři tak zákonodárci prokazují tím, že farmáři mají zakázáno pojmenovat prase jménem Napoleon.

4. Německo: Polštáře jako pasivní zbraně

V Německu vyjde, s trochou nadsázky, nastejno, jestli po někom mrštíte nůž nebo polštář, protože polštáře jsou označovány jako pasivní zbraně.

5. Svazijsko: Děvčata nesmí nosit kalhoty

Svazijsko jednou z nejchudších zemí na světě a průměrná délka života se tady pohybuje mezi třiceti a pětatřiceti lety. Vláda vydala řadu velmi absurdních zákonů, jejichž údajným cílem je obnovení a zachování tradičních hodnot. Mimo jiné tak zakazuje dívkám, aby nosily kalhoty, které jsou považovány za tradičně mužský oděv.

6. Filipíny: Zákon o poznávacích značkách

Ačkoli se vám to může zdát neuvěřitelné, na Filipínách mohu auta, která mají poznávací značku končící na 1 a 2 vyjíždět na silnice pouze v pondělí. Těm s poznávací značkou končící na 3 a 4 je vyhrazeno úterý, ve středu smí vyjet auta s poznávací značkou končící 5 a 6, ve čtvrtek 7 a 8 a v pátek 9 nebo 0.

7. Velká Británie: Úmrtí v parlamentu

Velká Británie je po celém světě proslavená množstvím podivných zákonů a daní, které vznikly před stovkami let a nebyly odstraněny. Jedním z nejabsurdnějších zákonů je ten, který zakazuje vládním činitelům zemřít v parlamentu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 nejbizarnějších rituálů v lidské historii
Nejpodivnější jídla z hmyzu
5 nejkontroverznějších psychiatrických diagnóz
7 lidí s nejbizarnějšími chorobami
Největší průšvihy plastických chirurgů