Menu
Úvod  › 

Tloustnete kvůli svému zaměstnání? Otestujte se!

Kdykoli v poslední době stoupnete na váhu, objevuje se tam stále vyšší číslo. Přitom nemáte pocit, že byste nějak zásadně změnili svůj životní styl. Může být za vaší zvyšující se váhou odpovědné vaše zaměstnání?

Podle průzkumu zveřejněného v roce 2013 v magazínu CareerBuilder k nárůstu váhy související se zaměstnáním dochází u jednačtyřiceti procent lidí. Patříte také mezi ty, kteří přibírají kvůli své práci? Zkontrolujte si následující symptomy. Čím víc jich na vás sedí, tím pravděpodobnější je souvislost mezi vaším zaměstnáním a tloustnutím:

Sedavé zaměstnání

Sedavé zaměstnání, v němž největší pohyb představuje chůze na oběd, samozřejmě patří mezi největší viníky vašeho narůstajícího obvodu pasu. Podle britského výzkumu z roku 2013 stačí, kdy se každou půlhodinu zvednete a seběhnete a vyběhnete po schodech jedno patro, abyste se rozhýbali a také povzbudili metabolismus.

Dlouhé dojíždění

Spočítejte si, kolik času strávíte dojížděním do zaměstnání (započítává se pouze dojíždění motorovými dopravními prostředky - auto, mhd...). Čím víc minut strávíte dojížděním, při kterém nespalujete prakticky žádné kalorie, tím hůř pro vaši linii.

Stres v práci

Dalším faktorem, který může objasnit souvislost mezi vaším zaměstnáním a tloustnutím, je hladina stresu. Vysoká hladina stresového hormonu kortizolu totiž způsobuje impulsivní chutě na sladké a tučné. A navíc podporuje ukládání tuku, protože organismus předpokládá, že se blíží krize, při které bude muset vydávat velké množství energie.

Ponocování

Je vaše zaměstnání spojeno s množstvím pozdních schůzek, společenských akcí i pracovních restů, na kterých musíte dělat dlouho do noci? Potom se nedivte, že se vaše váha plíživě zvyšuje. Ve studii provedené v roce 2013 na University of Pennsylvania se ukázalo, že ti lidé, kteří spí čtyři a méně hodin za noc (a stačí, když to takto praktikujete alespoň tři noci po sobě), zkonzumují mnohem více kalorií než jejich kolegové, kteří spí minimálně sedm hodin denně.

Obědy v restauracích

Jak se stravujete během průměrného pracovního dne? Pokud jíte to, co se vám podaří koupit během cesty na benzínové pumpě, navštěvujete fast foody, nebo chodíte na mastná a smažená menu do místní restaurace, počítejte s tím, že hubnout rozhodně nebudete. Alespoň občas si přineste krabičku se zdravým obědem z domova a na obvodu vašeho pasu se to stoprocentně projeví.

Stravovací návyky vašich kolegů

Zkuste si uvědomit způsob, jakým se stravují vaši kolegové a možná tak získáte klíč k rozšifrování vašeho tloustnutí. Podle výzkumu zveřejněného v Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics mají lidé přejímat stravovací normy těch, s nimiž tráví hodně času. Jinými slovy, pokud budou vaši kolegové držet dietu a stravovat se zdravě, je pravděpodobné, že ani vy tloustnout nebudete. Ale bohužel to platí i naopak.

Neustálé večírky

Jestliže jsou součástí vašeho zaměstnání časté návštěvy večírků a dalších společenských událostí, téměř jistě se tento životní styl začne promítat i na vaší váze. Jen málokdo dokáže odolat lákadlům švédských stolů a bohatých rautů, které pobízejí chuť k jídlu, ačkoli reálně už jste sytí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tloustnutí