Menu
Úvod  › 

Pro muže: Situace, ve kterých ztloustnete

Nezaměstnanost, zima, odvykání kouření, těhotenství vaší partnerky, spokojený vztah, nebo Vánoce. To všechno se neblaze podepíše na vaší váze. Představujeme vám seznam situaci, které zvětší váš objem pasu.

Nezaměstnanost: + 10% tělesné váhy

Ve studii zveřejněné v magazínu British Medical Journal vědci zjistili, že velký vliv na hmotnost mužů má případná nezaměstnanost. Zatímco tři procenta mužů, poté, co přijdou o práci, zhubnou deset procent tělesné váhy, osm procent stejné množství kilogramů nabere. Váhový přírůstek je údajně způsoben nejen tím, že nezaměstnaní přijdou o svou hlavní denní aktivitu, ale zároveň mají mnohem víc času na jídlo. Spolu s nezaměstnaností ztrácí sebevědomí a sebedůvěru, což kompenzují opět větším množstvím jídla. Kromě toho se zhorší jejich finanční situace, v důsledku čehož si kupují horší a levnější potraviny a rezignují na zdravý jídelníček.

Období kolem Vánoc: + 1 - 2 kila

Váhový přírůstek, který se objeví v období kolem Vánoc, tvoří jednapadesát procent z toho, co průměrný člověk přibere za celý rok. Vánoční prázdniny představují, podle vědců, past na naši snahu udržet si stabilní váhu. Stres, hromady jídla, množství alkoholu, nedostatek pohybu; to všechno přispívá k tomu, že přiberete mnohem víc než jindy.

Konec kouření: + 14 kilo

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale téměř každý desátý muž, který se vzdá cigaret, přibere víc než čtrnáct kilogramů (ženy to mají v tomto ohledu lepší, protože jich stejným způsobem ztloustne jen šest procent). Podle výzkumů mají největší tendenci k tloustnutí po odvyknutí kouření lidé mladší pětapadesáti let a ti lidé, kteří kouřili minimálně patnáct cigaret denně.

Spokojený vztah: + 4 kila

Jste spokojení se svou drahou polovičkou? Potom počítejte s tím, že se svou váhou budete nespíš spokojeni o poznání méně. Výzkum, zveřejněný v magazínu Psychology, Health and Medicine, totiž zjistil, že lidé, kteří jsou spokojení v partnerském vztahu, přibírají mnohem rychleji než ostatní. Je tomu tak údajně proto, že je baví užívat si společně jídlo, dopřávají si společné večeře, berou si jídlo i do postele a rozmazlují se navzájem různými dobrotami.

Těhotenství vaší partnerky: + 2 - 3 kila

Čtyřicet procent mužů přibere na váze v období, kdy je jejich partnerka těhotná. Tento jev má dokonce i odborný název: syndrom kuvade, a spočívá v tom, že partneři těhotných žen trpí podobnými těhotenskými příznaky jako jejich partnerky (nevolnostmi, bolestmi zad, náladovostí, ale i zvýšeným apetitem). Časté jsou i těhotenské chutě na nezvyklé kombinace jídel. U téměř poloviny partnerů těhotných žen potom dojde k rapidnímu nárůstu hmotnosti.

Zima: + 2 - 5 kilo

Pokud trpíte nadváhou, zimní období je pro vás rizikovější než pro ostatní. Podle výzkumu zveřejněného v Health Psychology obézní lidé v zimním období přiberou pětkrát víc než ve zbytku roku. Je to způsobeno menším množstvím pohybu a více sedavým životním stylem, který je pro zimní období typický.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Z náročného povolání ztloustnete
8 dietních jídel, po kterých ztloustnete
Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich