Menu
Úvod  › 

Pravda o light nápojích: Tloustne se po nich

Myslíte si, že když si dáte dietní colu místo normální, vyzráli jste na kalorie a váš pivní pupek už se nebude zvětšovat? Jenže tak to nejspíš není. Nová studie ukázala, že lidé, kteří pijí light nápoje, mají větší obvod pasu než ostatní.

Studie porovnávala skupinu lidí, kteří pravidelně pijí nealkoholické nápoje s nálepkou "light", s těmi, kteří buď nápoje colového typu nepijí vůbec, nebo naopak pijí jejich "normální" slazenou verzi. I když v průběhu deseti let, po které vědci respondenty sledovali, došlo k nárůstu objemu pasu u všech skupin, u milovníků light nápojů byl přírůstek zdaleka největší, dokonce o semdesát procent.

Vyloženě šokující výsledky však získali vědci, když se soustředili na ty osoby, které pily dva a více dietních colových nápojů za den. Nárůst obvodu jejich pasu byl pětkrát větší než u těch, kteří tento typ nápojů nepili vůbec. Výzkum probíhal na School of Medicine na University of Texas Science Center San Antonio a jeho autoři nabízejí následující vysvětlení:

"Light" nápoje klamou mozek.

"Některé doposud provedené výzkumy tvrdí, že když naše chuťové pohárky zaznamenají sladkou chuť, tělo automaticky očekává přísun kalorií. Pokud se tak nestane, jako například v případě light nápojů, máme tendenci vynahradit to zvýšeným příjmem kaloricky vydatných potravin," tvrdí jeden z autorů výzkumu. Takže si sice dáte dietní colu, ale vzápětí spořádáte mnohem větší množství kalorií jinde, protože vás přepadne neodolatelná chuť.

Špatné stravovací návyky

Když vědci zkoumali vztah mezi pitím dietních colových nápojů a životním stylem, například frekvencí cvičení, nestačili se divit. Lidé, kteří si pravidelně dávali light colové nápoje, měli mnohem horší životní styl a životosprávu než ostatní. Vědci tak nevylučují ani teorii, že tato skupina lidí si vybírá light verze nápojů proto, že jsou si vědomi svého nezdravého životního stylu a mají pocit, že takto shodí několik kilogramů. "Přitom jsou však často colové nápoje konzumovány ve fast foodech, nebo v restauracích, kde s nimi lidé zapíjejí smažené hranolky, steaky a podobně. Sice se tak snaží uchlácholit své svědomí, ale je samozřejmé, že jedna dietní cola nemůže vyvážit kalorický příjem z hamburgru a dvojitých hranolků," říká autor studie.

Biologické příčiny

Skutečnost, že tyto nápoje neobsahují žádné kalorie neznamená, že jsou zdravější - neobsahují totiž vůbec žádné živiny. A ve skutečnosti dokonce mohou zdraví poškodit. Pokud dostaly laboratorní krysy tento typ nápojů, zvýšil se u nich krevní tlak i hladina krevního cukru (čímž vzrostlo riziko diabetu) mnohem víc než u krys, které dostaly klasickou verzi nápoje. Právě prudké zvýšení krevního cukru je jedním z faktorů, který vede k ukládání tělesného tuku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tipů od trenérů celebrit
Nejúčinnější dieta? Hubnutí při sexu!
Proč vás dietní jídlo nikdy nezasytí
Jak zhubnout pět kilo v pěti krocích