Menu
Úvod  › 

Světem se šíří nová nebezpečná střevní infekce

Urputné zvracení a průjem jsou poznávacími znameními nového nebezpečného kmenu norovirů, které se v současné době šíří světem.

Nový kmen virů, které způsobují zejména v zimním období infekci spojenou s intenzivním zvracením, se právě teď rozšířil z Austrálie do Japonska, Nového Zélandu, Francie a Velké Británie. Předpokládá se, že zasáhne celou Evropu, uvádí agentura Reuters.

Kmen noroviru známý jako Sydney 2012 byl identifikován minulý týden a testy ukázaly, že například v Británii momentálně jde o převažující kmen norovirů. Sydney 2012 s sebou sice nenese dramaticky horší symptomy než ostatní kmeny norovirů, nicméně způsobuje velmi intenzivní a agresivní zvracení, průjem a někdy je onemocnění doprovázeno i horečkou, bolestmi hlavy a křečemi žaludku. Kromě toho se norovirová epidemie rozšířila mnohem rychleji, než lékaři původně předpokládali.

Ačkoli norovirové infekce obvykle během několika dnů odezní, jsou každoročně zodpovědné za miliony onemocnění. Podle údajů amerického Center for Disease Control and Prevention jsou noroviry zodpovědné jen na území USA každoročně za jednadvacet milionů případů onemocnění, z čehož sedmdesát tisíc nemocných je hospitalizováno v nemocnici a přibližně osm stovek případů končí smrtí.

Vědci o norovirech mluví jako o "ferrari ve světě virů", protože jde o jeden z nejinfekčnějších virových kmenů na světě. Letos je navíc jejich epidemie mnohem agresivnější. Oproti stejnému období minulého roku se výskyt onemocnění zvýšil o třiašedesát procent.

Kromě toho se předpokládá, že naprostá většina lidí se svým onemocněním nejde k lékaři, takže odborníci odhadují, že na jeden zachycený případ připadají další téměř tři stovky neodhalených.

Noroviry velmi rychle mutují a každý rok se objeví několik nových kmenů, některé z nich jsou však životaschopnější a dominantnější. Na onemocnění v důsledku norovirů neexistuje žádná léčba a základem je důkladný pitný režim, který brání dehydrataci. Symptomy by měly odeznít po dvou až třech dnech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Žijete sami? Zemřete dřív než ostatní
5 každodenních zvyků, které vám ničí zdraví
5 nemocí, které dostanete dřív, než si myslíte
Světem se šíří neléčitelná kapavka
Vypadáte starší, než jste? Možná máte nemocné srdce!
Infarkt vás nejspíš sklátí v zimě