Menu
Úvod  › 

Žijete sami? Zemřete dřív než ostatní

Zakládáte si na single životě starého mládence? Možná je výhodný kvůli střídání holek a pořádání mejdanů, ale osamělost vám také ukrojí několik let života.

Výsledky dvou studií, které byly zveřejněny v červnovém čísle Archives of Internal Medicine, zjistily, že ti lidé, kteří žijí osaměle, nebo se osaměle cítí, mají u dospělých lidí velmi negativní vliv na jejich zdraví a mohou výrazně zkrátit délku jejich života.

První studie se zúčastnilo víc než čtyřiačtyřicet tisíc lidí ze čtyřiačtyřiceti zemí, kteří trpěli onemocněním srdce, nebo k němu měli velmi rizikové dispozice. Sledovali je poté po dobu čtyř let.

Zjistili, že devatenáct procent těchto účastníků žilo samo. Po čtyřech letech čtrnáct procent z lidí, kteří žili sami, zemřelo. U lidí, kteří měli vztah a žili s někým, byla úmrtnost jedenáct procent. Téměř devět procent ze samotářů zemřelo na selhání srdce, zatímco u lidí, kteří žili ve vztahu, byla úmrtnost na selhání srdce méně než sedm procent. Riziko úmrtí se ukázalo jako největší u lidí ve středním věku, mezi 44 a 66 lety. Ti lidé, kteří žili sami, měli o čtyřiadvacet procent větší pravděpodobnost, že zemřou dříve než jejich vrstevníci, žijící v páru.

Podle autorů studií to není jen důvod navíc k tomu, abyste navázali plnohodnotný vztah, ale zároveň i upozornění pro lékaře, že by osaměle žijícím lidem měli věnovat více pozornosti. Vědci upozorňují na to, že rodinný stav je právě faktorem, který do značné míry ovlivňuje zdravotní stav člověka a přitom se na něj lékaři jen málokdy ptají. Přitom skutečně, beze vší pochybnosti, osamělost vede k vyššímu riziku úmrtí na kardiovaskulární choroby.

Druhé studie se zúčastnilo šestnáct set dospělých ve věku na šedesát let, které vědci sledovali mezi roky 2002 a 2008. Vědci zjistili, že o samotě žije osmnáct procent těchto dospělých, nicméně "jen" třiačtyřicet procent z nich se osaměle také cítí. Autoři výzkumu zjistili, že zejména u starších lidí osamělost snižuje jejich schopnost vykonávat každodenní aktivity a v podstatě i fungování v běžném životě. Ovlivněna je například i jejich schopnost chůze, nebo zdolávání schodů.

Zjistili, že ti lidé, kteří se cítili osamělí, měli o téměř šedesát procent větší pravděpodobnost, že budou fungovat v každodenním životě mnohem hůře než jejich vrstevníci. A co víc; samotáři v pětačtyřiceti procentech umírají o šest let let dříve než jejich vrstevníci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 největších chyb, které dělají muži při rozvodu
Lepší manželství za pět minut
5 signálů, že si ji nemáte brát
Test: Ničí vám vaše manželství zdraví?