Menu
Úvod  › 

Vedlejší účinky epidurálu: Co vám může hrozit?

Bolest hlavy, necitlivost v nohou, delší porod, pocit odcizení, nebo zadržování moči. Seznamte se s rizikem, které epidurál při porodu přináší.

Ačkoli možná prohlašujete, že o epidurál nestojíte a chcete mít přirozený porod, v průběhu porodu můžete radikálně změnit názor. Epidurální anestezie se často nabízí jako nejsilnější a nejefektivnější úlevu od bolesti, které se vám během porodu může dostat. Epidurál je hovorový název pro anestezii, která se injekčně podává do kanálku mezi obratli v dolní části páteře. O tomto druhu anastezii se vedou bouřlivé diskuse a existují pro i proti. Jeho příznivci zdůrazňují, že dokáže ulevit ženě od porodních bolestí a ona potom při porodu lépe spolupracuje. Ostatní oponují, že při epidurální anestezii někdy může dojít k utlumení všech vjemů a nervových vzruchů, takže matka přestane cítit stahy a její spolupráce při porodu je naopak mnohem horší.

Epidurál má zcela jistě mnoho pozitivních efektů, ale přináší i určitá rizika, se kterými je nutné počítat. Každá žena je jiná a každá má proto s epidurálem individuální zkušenost. Znáte ale jeho potenciální vedlejší účinky, které může mít?

Existuje celá řada možných vedlejších efektů a rizik, která s sebou epidurál přináší a některá z nich jsou častější než jiná. Závažnější vedlejší účinky jsou relativně vzácné, ale měla byste vědět, co se všechno může stát.

Běžné vedlejší účinky:

Může snížit váš krevní tlak: Musíte mít přiměřený krevní tlak kvůli dostatečnému přívodu kyslíku vašemu tělo i vašemu dítěti.

Může vést k zadržování moči: Pokud bude váš močový měchýř příliš plný, budete se otevírat pomaleji. Současně s epidurálem vám proto bude zavedena do močové trubice cévka.

Obtíže s pohybem: Vzhledem ke ztrátě citlivosti pro vás bude velmi obtížné používat nohy, a to i poté, co anestezie přestane působit.

Nevolnost a zvracení: Celá řada žen pociťuje po epidurálu nevolnost, ale ta obvykle rychle odezní.

Svědění: Medikamenty používané při epidurální anestezii mohou způsobovat svědění.

Vzácné vedlejší účinky

Bolest hlavy: Někdy se může po epidurální anestezii objevit výrazná bolest hlavy, která může přetrvávat i několik týdnů.

Infekce: Místo vpichu se může zanítit.

Paralýza: Velmi výjimečně může dojít k ochrnutí a ztrátě citlivosti.

Znecitlivění: Po epidurální anestezii mohou některé ženy pociťovat znecitlivění nohou, které může trvat až dvanáct týdnů.

Další vedlejší účinky

Můžete se cítit nezainterestovaně: S epidurálem můžete mít pocit odcizení, jako by se porod vůbec netýkal vás a můžete mít pocit, že nemáte situaci pod kontrolou.

Vzrůstá riziko asistovaného porodu: S epidurálem hrozí o něco větší riziko, že porodník bude muset použít kleště nebo zvon.

Porod může trvat déle: Protože nebudete tolik cítit kontrakce, porod může trvat mnohem déle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Kolik toho víte o porodu?
5 věcí, které novopočeným matkám nikdo neřekne
Postava po porodu: Připravte se na horor
Taška do porodnice: 8 překvapivých věcí
Domácí versus nemocniční porod: Co si vybrat?